ICON Vehicle Dynamics FRDK_K212542P ICON Vehicle Dynamics 2014-UP RAM 2500 4WD 2.5" LIFT STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE) K212542P
  • Load image into Gallery viewer, ICON Vehicle Dynamics FRDK_K212542P ICON Vehicle Dynamics 2014-UP RAM 2500 4WD 2.5" LIFT STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE) K212542P
*item may differ from images
ICON Vehicle Dynamics 2014-UP RAM 2500 4WD 2.5" LIFT STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE) K212542P
MyPartsGuy SKU: FRDK_K212542P
  • Manufacturer Part Number: K212542P
Vendor
ICON Vehicle Dynamics
Regular price
Sale price
Regular price
Unit pric
per
IN STOCK Orders Are Processed and Leave Ottawa Warehouse In 3-10 Days.
SPECIAL ORDERS May Take 2-8+ Weeks.
Oversize / Overweight Items Will Be Assesed a Surcharge
NO BROKERAGE FEES - NO CUSTOMS FEES - NO DUTIES
🗙
What does "Special Ordered" mean?
Specifications:
AAP_UDA_12 EA
AAP_UDA_22 1
AAP_UDA_4 55
2371 Yes
California Prop 65 Warning Yes
Coil Quantity Front 2
5782 Open
5783 Open
7325 2
Dual Rate Coil Springs Yes
3390 Performance
30 Yes
OEM Wheels & Tires Fitment Yes
Recommended Aftermarket Tires 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required)
Recommended Aftermarket Wheels ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset
Recommended Aftermarket Wheels ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset
Recommended Aftermarket Wheels ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset
3097 Yes
3096 Black
2064 Steel
Title 14-UP RAM 2500 4WD 2.5" STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE)
Description_SHO SUSPENSION SYSTEM
Description_INV 14-UP RAM 2500 4WD 2.5" STAGE 2 PERFORM
Description_ASC OEM Wheels & Tires Fitment: Yes
Description_ASC Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset
Description_ASC Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset
Description_ASC Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset
Description_ASC Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required)
Description_ASC APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY
Description_ASC APPLICATION NOTE #105: NOT FOR VEHICLES WITH REAR FACTORY AIR RIDE
Description_ASC Ships in Multiple Boxes
Description_DES 14-UP RAM 2500 4WD 2.5" STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE)
Description_EXT 2014-UP RAM 2500 4WD 2.5" LIFT STAGE 2 SUSPENSION SYSTEM (PERFORMANCE)
Description_MKT ICON's 2014-UP Ram 2500 4WD 2.5” Stage 2 Suspension System is made up of dual rate front coil springs, necessary bracketry and hardware, as well as 2.5 Aluminum Series reservoir front and rear shocks. This system improves ride quality and performance both on and off-road. The ICON stage 2 system is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. ICON 2.5 Aluminum Series reservoir shocks ensure optimum performance by increasing the duration of consistent damping regardless of situation, keeping the shocks at a cooler operating temperature during heavy use. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market.
Description_FAB Increased wheel travel and ride quality over stock with no change in towing capacity
Description_FAB Less body roll than stock
Description_FAB No drive shaft modifications needed
Description_TLE ICON 2014-Up Ram 2500 4WD, 2.5" Lift, Stage 2 Suspension System, Performance