*item may differ from images
ICON Vehicle Specific (V.S.) 2.0 Aluminum Series shock absorbers are the ultimate in cost effective upgrades, specifically tailored by ICON engineers for your application. The V.S. 2.0 Aluminum Series shocks are a high quality upgrade for the everyday street driver and weekend warrior looking for improved on and off-road performance. Like all ICON shock absorbers, V.S. 2.0 Aluminum Series shocks are 100% rebuildable and 100% revalveable. For those using their vehicle in extreme off road situations, consider the ICON V.S. 2.5 Series shock to handle extra abuse and punishment your suspension will need to endure.
ICON Vehicle Dynamics 2009-2018 RAM 1500 1-3" LIFT REAR 2.0 VS REMOTE RESERVOIR SHOCK 216524R
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 614700 - 2.0 SHOCK BOOT KIT (EACH) |
| Add-On Part | 252012 - -4 TO -10 HOSE SHIELD KIT |
| Add-On Part | 614600 - 2.0 ICON BILLET RESI CLAMP KIT |
| Adjustable | NO |
| 52 | 2 |
| 50 | NO |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Included | yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Coil Over Springs Included | NO |
| Dust Shield | NO |
| 200 | Anodized |
| 51 | Yes |
| 3390 | Performance |
| 48 | EYELET |
| 9476 | Yes |
| Service Parts | 254101G - 1/2 GALLON ICON PERFORMANCE SHOCK OIL |
| Service Parts | 252002 - UNIVERSAL SPANNER WRENCH (2.0/2.5/3.0) |
| 409 | CENTER OF EYELET |
| 408 | CENTER OF EYELET |
| Title | 09-18 RAM 1500 1-3" REAR 2.0 VS RR |
| 49 | EYELET |
| Description_SHO | REAR SHOCK ABSORBER |
| Description_INV | 09-18 RAM 1500 1-3" REAR 2.0 VS RR |
| Description_ASC | TECH NOTE: Compatible with 1-3" of rear lift |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with models equipped with OE air suspension |
| Description_ASC | TECH NOTE: Compatible with 2019-2022 Ram 1500 Classic models |
| Description_DES | 09-18 RAM 1500 1-3" REAR 2.0 VS RR |
| Description_EXT | 2009-2018 RAM 1500 1-3" LIFT REAR 2.0 VS REMOTE RESERVOIR SHOCK |
| Description_MKT | ICON Vehicle Specific (V.S.) 2.0 Aluminum Series shock absorbers are the ultimate in cost effective upgrades, specifically tailored by ICON engineers for your application. The V.S. 2.0 Aluminum Series shocks are a high quality upgrade for the everyday street driver and weekend warrior looking for improved on and off-road performance. Like all ICON shock absorbers, V.S. 2.0 Aluminum Series shocks are 100% rebuildable and 100% revalveable. For those using their vehicle in extreme off road situations, consider the ICON V.S. 2.5 Series shock to handle extra abuse and punishment your suspension will need to endure. |
| Description_FAB | Premium grade 5WT shock oil for consistent suspension damping along a wide temperature range |
| Description_FAB | Nitrogen charged monotube design with remote reservoir |
| Description_FAB | One piece linear/digressive piston design with vehicle specific valving for unsurpassed performance and ride quality on and off-road |
| Description_FAB | 5/8” chrome plated hardened steel shaft resists corrosion and pits |
| Description_FAB | 6061 aluminum rod end, top cap, and internals ensure strength and durability |
| Description_FAB | Polyurethane bushings, zinc plated sleeves, and forged steel mounting stems for OE factory type fitment |
| Description_FAB | Application-specific reservoir mounting hardware |
| Description_FAB | 6063 anodized aluminum body and reservoir tubing for superb heat dissipation, excellent corrosion resistance, and high-tech appearance |
| Description_FAB | Nitrile rubber top out bumper for noise free operation |
| Description_FAB | 100% rebuildable |
| Description_FAB | 100% revalveable |
| Description_TLE | ICON 2009-18 Ram 1500, 1-3” Lift, Rear, 2.0 VS Remote Reservoir Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | Laramie | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | Laramie | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | SLT | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | SLT | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | Sport | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | Sport | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | ST | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | ST | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | TRX | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | TRX | |
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | TRX4 | |
| 2010 | Dodge | Ram 1500 | TRX4 | |
| 2011 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2013 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2015 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2016 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2017 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2018 | Ram | 1500 | Big Horn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Express | |
| 2013 | Ram | 1500 | Express | |
| 2014 | Ram | 1500 | Express | |
| 2015 | Ram | 1500 | Express | |
| 2016 | Ram | 1500 | Express | |
| 2017 | Ram | 1500 | Express | |
| 2018 | Ram | 1500 | Express | |
| 2013 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2014 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2015 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2016 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2017 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2018 | Ram | 1500 | HFE | |
| 2011 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2012 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2013 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2014 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2015 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2016 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2017 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2018 | Ram | 1500 | Laramie | |
| 2014,2018 | Ram | 1500 | Laramie Limited | |
| 2011 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2012 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2013 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2015 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2016 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2017 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2018 | Ram | 1500 | Laramie Longhorn | |
| 2014 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2015 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2016 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2017 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2018 | Ram | 1500 | Lone Star | |
| 2011 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2012 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2013 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2014 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2015 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2016 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2017 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2018 | Ram | 1500 | Outdoorsman | |
| 2013 | Ram | 1500 | R/T | |
| 2011 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2012 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2013 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2014 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2015 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2016 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2017 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2018 | Ram | 1500 | SLT | |
| 2014 | Ram | 1500 | Special Service | |
| 2015 | Ram | 1500 | Special Service | |
| 2016 | Ram | 1500 | Special Service | |
| 2017 | Ram | 1500 | Special Service | |
| 2018 | Ram | 1500 | Special Service | |
| 2011 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2012 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2013 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2014 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2015 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2016 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2017 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2018 | Ram | 1500 | Sport | |
| 2011 | Ram | 1500 | ST | |
| 2012 | Ram | 1500 | ST | |
| 2013 | Ram | 1500 | ST | |
| 2014 | Ram | 1500 | ST | |
| 2015 | Ram | 1500 | ST | |
| 2016 | Ram | 1500 | ST | |
| 2017 | Ram | 1500 | ST | |
| 2018 | Ram | 1500 | ST | |
| 2011 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2012 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2013 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2014 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2015 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2016 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2017 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2018 | Ram | 1500 | Tradesman | |
| 2012 | Ram | 1500 | Tradesman HD | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Big Horn | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Express | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Laramie | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Lone Star | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Night Edition | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | SLT | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Special Service | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Special Service | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Special Service | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Special Service | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | ST | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | ST | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | SXT Plus | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Tradesman | |
| 2019 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2020 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2021 | Ram | 1500 Classic | Warlock | |
| 2022 | Ram | 1500 Classic | Warlock |