*item may differ from images
2007-UP GM 1500 2.5 VS INTERNAL RESERVOIR COILOVER KIT W/ CST 8" LIFT
ICON Vehicle Dynamics 2007-UP GM 1500 2.5 VS INTERNAL RESERVOIR COILOVER KIT W/ CST 8" LIFT 71002-CB
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 191003 - ICON SHORT 2.5 COIL WRAP W/LOGO PAIR (11.25-12.25) |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Adjustable Damping | NO |
| 2917 | yes |
| 52 | 2.5 |
| 50 | No |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Coil Over Springs Included | Yes |
| Damping Type | Oil |
| Dust Shield | No |
| 51 | yes |
| 3390 | Performance |
| 48 | BAR PIN |
| Material | Aluminum |
| Material | Steel |
| Remote Reservoir | NO |
| Service Parts | 252003 - SEAL INSTALL TOOL 2.5/3.0 |
| Service Parts | 252004 - ECONOMY NEEDLE CHARGING TOOL |
| Service Parts | 252002 - UNIVERSAL SPANNER WRENCH (2.0/2.5/3.0) |
| Service Parts | 254100G - 1 GALLON ICON PERFORMANCE SHOCK OIL |
| Service Parts | 252001 - 2.5 FIXED SPANNER WRENCH |
| Service Parts | 611019 - COILOVER HARDWARE KIT PAIR |
| Service Parts | 252010 - 2.5 IFP REBUILD KIT |
| Shaft Diameter | 0.875 |
| 409 | Top of Upper Mount Plate |
| 408 | Flat on Bar Pin |
| Spring Color | Black |
| 2064 | Steel |
| Title | 07-UP GM 1500 2.5 VS IR COILOVER KIT W CST 8" |
| 49 | Mounting Plate |
| Description_SHO | GM 1500 8" COILOVERS |
| Description_INV | 07-UP GM 1500 2.5 IR COILOVER KIT CST 8" |
| Description_ASC | Coilovers optimized for use with the CST 8" lift but may also be compatible with others |
| Description_DES | 07-UP GM 1500 2.5 VS IR COILOVER KIT W CST 8" |
| Description_EXT | 2007-UP GM 1500 2.5 VS INTERNAL RESERVOIR COILOVER KIT W/ CST 8" LIFT |
| Description_TLE | ICON 2007-Up GM 1500, Front, 2.5 VS Coilover Kit, for CST 8” Lift |
| Description_DEF | Coilover Spring and Shock Assembly |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2008 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2009 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2010 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2011 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2012 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2013 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2014 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2015 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2016 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2017 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2018 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2007 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2008 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2009 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2010 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2011 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2012 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2013 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2014 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2015 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2016 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2017 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2018 | GMC | Sierra 1500 |