*item may differ from images
ICON Vehicle Dynamics V.S. Series 2.5" coil-over shocks are an incredible upgrade for the front end of 2004-2008 Ford F-150 2WD trucks. ICON's Vehicle-specific valving provide a sport tuned feel on and off-road while 0-2.63" lift height adjustability allows the use of larger, more aggressive wheel and tire combinations. The larger 2.5" shock body and increased piston area over stock components provides improved damping ability and outstanding ride characteristics across varying types of terrain. When paired with ICON rear 2.0 Aluminum Series or 2.5 Series shocks vehicle control will be balanced front to rear, resulting in the best overall driving experience for your F-150 truck.
ICON Vehicle Dynamics 2004-2008 FORD F150 2WD 0-2.63" LIFT 2.5 VS INTERNAL RESERVOIR COILOVER KIT 91500
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 191009 - ICON LONG 2.5 COIL WRAP W/LOGO (14.5-15.5) |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| 2917 | Yes |
| 52 | 2,5 |
| 50 | No |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Dust Shield | No |
| 51 | Yes |
| 48 | Eyelet |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Recommended Aftermarket Tires | 33" x 11.50" (Larger Tires May Fit but Fender Trimming and Modifications will be Required) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9" w/ 5.625" Backspace / 16mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.00” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25" Backspace / 6mm Offset |
| Service Parts | 252002 - UNIVERSAL SPANNER WRENCH (2.0/2.5/3.0) |
| Service Parts | 252004 - ECONOMY NEEDLE CHARGING TOOL |
| Service Parts | 611019 - COILOVER HARDWARE KIT PAIR |
| Service Parts | 254100G - 1 GALLON ICON PERFORMANCE SHOCK OIL |
| Service Parts | 252001 - 2.5 FIXED SPANNER WRENCH |
| Service Parts | 252003 - SEAL INSTALL TOOL 2.5/3.0 |
| Service Parts | 257337 - 7/8 SHAFT 11.25 OAL, 7.00 TRAVEL |
| Service Parts | 252010 - 2.5 IFP REBUILD KIT |
| 409 | Top of Upper Mount Plate |
| 408 | Center of Eylet |
| Title | ICON 2004-2008 Ford F-150 2WD, 0-2.63” Lift, Front, V.S. 2.5 Series Coilover Kit, Internal Reservoir |
| 49 | Mounting Plate |
| Description_INV | 91500 |
| Description_ASC | Factory Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.00” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25" Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.625" Backspace / 16mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 33" x 11.50" (Larger Tires May Fit but Fender Trimming and Modifications will be Required) |
| Description_DES | 04-08 F150 2WD 0-2.63" 2.5 VS IR COILOVER KIT |
| Description_EXT | 2004-2008 FORD F150 2WD 0-2.63" LIFT 2.5 VS INTERNAL RESERVOIR COILOVER KIT |
| Description_MKT | ICON Vehicle Dynamics V.S. Series 2.5" coil-over shocks are an incredible upgrade for the front end of 2004-2008 Ford F-150 2WD trucks. ICON's Vehicle-specific valving provide a sport tuned feel on and off-road while 0-2.63" lift height adjustability allows the use of larger, more aggressive wheel and tire combinations. The larger 2.5" shock body and increased piston area over stock components provides improved damping ability and outstanding ride characteristics across varying types of terrain. When paired with ICON rear 2.0 Aluminum Series or 2.5 Series shocks vehicle control will be balanced front to rear, resulting in the best overall driving experience for your F-150 truck. |
| Description_FAB | Increased wheel travel and ride quality over stock |
| Description_FAB | Vehicle specific tuned for superior shock damping and control |
| Description_FAB | Adjustable 0-2.63" lift height |
| Description_FAB | ICON engineered Eibach Springs |
| Description_FAB | 6061 Aircraft grade aluminum CNC machined components |
| Description_FAB | Corrosion resistant CAD plated shock body with 7/8 polished nitro steel shaft |
| Description_FAB | FK rod end bearings for extended longevity and minimal deflection |
| Description_FAB | 100% Bolt-on - no drilling,cutting or welding necessary for installation |
| Description_TLE | ICON 2004-2008 Ford F-150 2WD, 0-2.63” Lift, Front, V.S. 2.5 Series Coilover Kit, Internal Reservoir |
| Description_APS | ICON 04-08 F150 2WD 0-2.63" 2.5 VS IR COILOVER KIT |
| Description_SHO | COILOVER KIT |
| Description_DEF | Coilover Spring and Shock Assembly |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | Ford | F-150 | ||
| 2005 | Ford | F-150 | ||
| 2006 | Ford | F-150 | ||
| 2007 | Ford | F-150 | ||
| 2008 | Ford | F-150 |