This 4.5" system is designed to lift your Ford Super Duty 4.5" in front to provide room for 35” tires. This system drops your stock springs 4.5", which allows for 4.5" of lift while maintaining the stock spring rate. This system comes with a 1.75" bump stop spacer (not pictured) to prevent spring fatigue during the suspension cycle. Also included in this kit is 5” rear block kit, with 17” U-bolts for a leveled stance. This system is the ideal for all Super Duties.
ICON Vehicle Dynamics 2000-2004 FORD F250/F350 4.5" LIFT SUSPENSION SYSTEM K34000-99
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| 2371 | Yes |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| 3390 | Performance |
| 5773 | Black |
| 5772 | Steel |
| 5774 | 1 |
| 5520 | 4.5 |
| 30 | Yes |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Recommended Aftermarket Tires | 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| 3097 | NO |
| Title | 00-04 FORD F250/F350 4.5" SUSPENSION SYSTEM |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.00” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 35:" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #3: NO FRONT DRIVESHAFT MODIFICATION NEEDED. STOCK DRIVESHAFT IS FULLY FUNCTIONAL. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #5: 2001-2004 3” And 4.5” Hanger Kits Come Complete With A New Replacement Front Cross-Member. This Crossmember Replaces The Factory Crossmember |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #17: THESE ARE STAND-ALONE KITS AND ARE NOT TO BE USED IN CONJUNCTION WITH ANY OTHER AFTERMARKET KITS |
| Description_DES | 00-04 FORD F250/F350 4.5" SUSPENSION SYSTEM |
| Description_EXT | 2000-2004 FORD F250/F350 4.5" LIFT SUSPENSION SYSTEM |
| Description_MKT | This 4.5" system is designed to lift your Ford Super Duty 4.5" in front to provide room for 35” tires. This system drops your stock springs 4.5", which allows for 4.5" of lift while maintaining the stock spring rate. This system comes with a 1.75" bump stop spacer (not pictured) to prevent spring fatigue during the suspension cycle. Also included in this kit is 5” rear block kit, with 17” U-bolts for a leveled stance. This system is the ideal for all Super Duties. |
| Description_FAB | Increased wheel travel |
| Description_FAB | Durable powder coat finish |
| Description_FAB | Less body-roll than stock truck |
| Description_FAB | Isolates Stock springs for Factory Like Ride Quality |
| Description_FAB | No change in towing capacity |
| Description_FAB | No drive shaft modifications needed |
| Description_FAB | 100% Bolt-on system - no drilling, cutting or welding necessary for install |
| Description_TLE | ICON 2000-04 Ford F250/F350, 4.5" Lift Suspension System, Hanger & Block |
| Description_SHO | FSD 4.5" SUSP SYS |
| Description_INV | 00-04 F250/F350 4.5" SUSPENSION SYS |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2000 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2000 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-350 Super Duty |