ICON's 2" system is a great, cost effective way to level out the F-250/350 Super Duty trucks and to provide room for 33” x 11.50” tires. This system utilizes a 2" mini front spring pack that is a simple to install addition to your stock spring pack. The compact design of the mini pack allows for a minimal change in spring rate, thus keeping stock ride quality.
ICON Vehicle Dynamics 2000-2004 FORD F250/F350 2" LIFT SUSPENSION SYSTEM K32000
Specifications:
| Title | 00-04 FORD F250/F350 2" SUSPENSION SYSTEM |
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| 2371 | NO |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| 3390 | Performance |
| 6111 | 4 |
| 5520 | 2 |
| 30 | Yes |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Recommended Aftermarket Tires | 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| 3097 | NO |
| 3096 | Black |
| 2064 | Steel |
| Description_FAB | 100% Bolt-on system - no drilling,cutting or welding necessary for install |
| Description_TLE | ICON 2000-04 Ford F250/F350, 2" Lift, Suspension System, Front Leaf Spring |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_SHO | FSD 2" SUSP SYS |
| Description_INV | 00-04 F250/F350 2" SUSPENSION SYSTEM |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.00” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #1: FRONT U-BOLT NOTE: ALL FRONT SPRINGS COME COMPLETE WITH FRONT U-BOLTS, WASHERS, AND NUTS. WHEN ORDERING ANY FRONT SPRING SYSTEM FROM ICON VEHICLE DYNAMICS PLEASE SPECIFY MANUFACTURE YEAR. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #3: NO FRONT DRIVESHAFT MODIFICATION NEEDED. STOCK DRIVESHAFT IS FULLY FUNCTIONAL. |
| Description_DES | 00-04 FORD F250/F350 2" SUSPENSION SYSTEM |
| Description_EXT | 2000-2004 FORD F250/F350 2" LIFT SUSPENSION SYSTEM |
| Description_MKT | ICON's 2" system is a great, cost effective way to level out the F-250/350 Super Duty trucks and to provide room for 33” x 11.50” tires. This system utilizes a 2" mini front spring pack that is a simple to install addition to your stock spring pack. The compact design of the mini pack allows for a minimal change in spring rate, thus keeping stock ride quality. |
| Description_FAB | Stock Shocks Work with this System |
| Description_FAB | No added spring rate for Factory like ride |
| Description_FAB | Lifetime guarantee that leaf springs won’t sag |
| Description_FAB | No change in towing capacity |
| Description_FAB | No drive shaft modifications needed |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2000 | Ford | Excursion | ||
| 2001 | Ford | Excursion | ||
| 2002 | Ford | Excursion | ||
| 2003 | Ford | Excursion | ||
| 2004 | Ford | Excursion | ||
| 2005 | Ford | Excursion | ||
| 2000 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2000 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-350 Super Duty |