This 3.5 inch Bump Stop Spacer Kit is used to prevent an 8 inch Suspension System from over compressing. If your suspension were to over compress you could negative arc your springs, causing fatigue and premature sag, as well as bottom out your shocks causing them to leak and fail. These spacers and an inexpensive way to prevent a world of expensive problems.
ICON Vehicle Dynamics 1999-2004 FORD SUPER DUTY 3.5" BUMP STOP SPACER KIT 33300
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Bump Stops Included | No |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Colors | Black |
| Drop Length | 3.5 |
| Material | Steel |
| Title | 99-04 FSD 3.5" BUMP STOP SPACER KIT |
| Description_SHO | FSD BUMPSTOP SPACERS |
| Description_INV | FSD 3.5" BUMP STOP SPACERS |
| Description_DES | 99-04 FSD 3.5" BUMP STOP SPACER KIT |
| Description_EXT | 1999-2004 FORD SUPER DUTY 3.5" BUMP STOP SPACER KIT |
| Description_MKT | This 3.5 inch Bump Stop Spacer Kit is used to prevent an 8 inch Suspension System from over compressing. If your suspension were to over compress you could negative arc your springs, causing fatigue and premature sag, as well as bottom out your shocks causing them to leak and fail. These spacers and an inexpensive way to prevent a world of expensive problems. |
| Description_TLE | ICON 1999-04 Ford F250/F350 SD, 3.5" Bump Stop Spacer Kit |
| Description_DEF | Spacer Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2000 | Ford | Excursion | ||
| 2001 | Ford | Excursion | ||
| 2002 | Ford | Excursion | ||
| 2003 | Ford | Excursion | ||
| 2004 | Ford | Excursion | ||
| 2005 | Ford | Excursion | ||
| 1999 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2000 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 1999 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2000 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2001 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2002 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2003 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2004 | Ford | F-350 Super Duty |