This is our entry level suspension system for the 2010-2024 Toyota 4Runner and 2010-2014 FJ Cruiser. The Stage 1 system works well in most on and off-road scenarios by significantly improving factory body roll and overall driving ability. ICON 2.5 Series front coilover shocks feature a vehicle-specific tune to give your Toyota 4Runner great ride quality on or off-road, and they are adjustable from 0 to 3.5" of lift. Our rear 2.0 Aluminum Series shocks in this system are tuned to match the front 2.5 Series coilovers in every aspect, providing smooth and consistent damping performance front to rear. This system is finished off with a pair of 2" lift rear coil springs that have been engineered to further improve ride quality and handling.
ICON Vehicle Dynamics 10-24 4RNR/10-14 FJ 0-3.5" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM K53061
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 51045 - TOYOTA .25” BUMP STOP SPACER KIT |
| Add-On Part | 54200 - 07-14 FJ/03-24 4RNR/03-23 GX REAR ADJ TRACK BAR KIT |
| Add-On Part | 191003 - ICON SHORT 2.5 COIL WRAP W/LOGO PAIR (11.25-12.25) |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Adjustable Damping | No |
| 2371 | Yes |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Coil Quantity Front | 2 |
| 7325 | 2 |
| 7326 | 2 |
| Front Spring Rate Type | Linear |
| 3390 | Performance |
| 5520 | 3.5 |
| Maximum Lift Front | 3.5 |
| Maximum Lift Rear | 2 |
| Minimum Lift Front | 0 |
| 30 | Yes |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Rear Spring Rate Type | Linear |
| Recommended Aftermarket Tires | 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9" w/ 5” Backspace / 0mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9" w/ 5” Backspace / 0mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5" w/ 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| 3097 | Yes |
| 3096 | Black |
| 2064 | Steel |
| 1078 | 650 |
| Title | ICON 2010-2024 Toyota 4Runner/2010-2014 Toyota FJ Cruiser, 0-3.5" Lift, Stage 1 Suspension System |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| Description_INV | K53061 |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #30: An adjustable track bar is recommended to realign the axle but not required. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #47: 700LB/IN EXPEDITION COIL AVAILABLE FOR HEAVIER EQUIPPED VEHICLES |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #102: KDSS EQUIPPED REQUIRE REAR TRACK BAR 54200 |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #111: Bump stop spacer kit available that can be installed to increase threads showing beyond max recommendation. |
| Description_DES | 10-24 4RNR/10-14 FJ 0-3.5" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM |
| Description_EXT | ICON suspension systems lift your 4Runner or FJ Cruiser while improving ride quality and performance. With endless hours spent testing and tuning our suspension components and shocks, you’ll have the best suspension solution on the market. |
| Description_MKT | This is our entry level suspension system for the 2010-2024 Toyota 4Runner and 2010-2014 FJ Cruiser. The Stage 1 system works well in most on and off-road scenarios by significantly improving factory body roll and overall driving ability. ICON 2.5 Series front coilover shocks feature a vehicle-specific tune to give your Toyota 4Runner great ride quality on or off-road, and they are adjustable from 0 to 3.5" of lift. Our rear 2.0 Aluminum Series shocks in this system are tuned to match the front 2.5 Series coilovers in every aspect, providing smooth and consistent damping performance front to rear. This system is finished off with a pair of 2" lift rear coil springs that have been engineered to further improve ride quality and handling. |
| Description_FAB | Increased wheel travel and ride quality over stock |
| Description_FAB | Vehicle specific tuned front and rear shocks for superior shock damping and control |
| Description_FAB | Adjustable coilovers provide 0-3.5" of lift height |
| Description_FAB | 6061 aircraft grade aluminum CNC machined components |
| Description_FAB | Corrosion resistant CAD plated coilover shock body with 7/8" shaft |
| Description_FAB | FK Rod End bearings for extended longevity and minimal deflection |
| Description_FAB | 2.0 Aluminum Series rear IFP shock with 5/8" shaft |
| Description_FAB | Bolt-on system means no cutting or welding necessary for install |
| Description_TLE | ICON 2010-2024 Toyota 4Runner/2010-2014 Toyota FJ Cruiser, 0-3.5" Lift, Stage 1 Suspension System |
| Description_APS | ICON 10-24 4RNR/10-14 FJ 0-3.5" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | Toyota | 4Runner | 40th Anniversary Edition | |
| 2010 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2011 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2012 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2013 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2014 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2015 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2016 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | Limited | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | Nightshade | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | Nightshade | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | Nightshade | |
| 2010 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2011 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2012 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2013 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2014 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2015 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2016 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | SR5 | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | SR5 Premium | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Off-Road Premium | |
| 2015 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2016 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2017 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2018 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2019 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Pro | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | TRD Sport | |
| 2023 | Toyota | 4Runner | TRD Sport | |
| 2024 | Toyota | 4Runner | TRD Sport | |
| 2020 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2021 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2022 | Toyota | 4Runner | Venture | |
| 2010 | Toyota | FJ Cruiser | ||
| 2011 | Toyota | FJ Cruiser | ||
| 2012 | Toyota | FJ Cruiser | ||
| 2013 | Toyota | FJ Cruiser | ||
| 2014 | Toyota | FJ Cruiser |