ICON Vehicle Dynamics Toyota Tacoma suspension systems are designed with maximum performance and the serious driver in mind. ICON engineers’ primary focus is to increase wheel travel and damping ability, which translates into outstanding vehicle control and ride quality both on and off-road. The Stage 1 system includes vehicle-specific tuned 2.5” coilover shocks featuring an internal reservoir for exceptional cooling properties and ICON-engineered coil springs for superior vehicle “feel” through the range of travel. These coilovers are height adjustable from 0-3.5” of lift on 2005-2015 or 0-2.75” on 2016-2023 models allowing the use of larger, more aggressive wheel and tire combinations. ICON 2.0 Aluminum Series monotube rear shocks utilize a vehicle-specific valving that balances the performance of the truck from front to rear. The ICON Vehicle Dynamics 2005-2023 Toyota Tacoma Stage 1 suspension system is an excellent choice for those drivers looking to enhance the capabilities of their pickup on the road as well as in the dirt.
ICON Vehicle Dynamics 05-15 TACOMA 0-3.5"/16-23 0-2.75" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM K53001
Specifications:
| Adjustable Damping | No |
| 2371 | Yes |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Coil Quantity Front | 2 |
| 7325 | 2 |
| Front Spring Rate Type | Linear |
| 3390 | Performance |
| 5520 | 3.5 |
| 30 | Yes |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Recommended Aftermarket Tires | 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9 with 5” Backspace / 0mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9 with 5” Backspace / 0mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5 with 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| 3097 | Yes |
| 3096 | Black |
| 2064 | Steel |
| 1078 | 650 |
| Title | ICON 2005-2015 Toyota Tacoma 0-3.5" Lift/2016-2023 Tacoma 0-2.75" Lift, Stage 1 Suspension System |
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 51045 - TOYOTA .25” BUMP STOP SPACER KIT |
| Add-On Part | 198001 - BILLET SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 198000 - 2 PIN COILOVER SPANNER WRENCH KIT |
| Add-On Part | 191003 - ICON SHORT 2.5 COIL WRAP W/LOGO PAIR (11.25-12.25) |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| Description_INV | K53001 |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5 with 4.75” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9 with 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9 with 5.00” Backspace / 0mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 33" x 11.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #47: 700LB/IN EXPEDITION COIL AVAILABLE FOR HEAVIER EQUIPPED VEHICLES |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #109: 2016-2023 Tacoma Llft range Is 0-2.75” |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #110: TRIMMING REQUIRED FOR RECOMMENDED TIRE SIZE |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #111: Bump Stop Spacer Kit 51045 can be installed to increase preload .25” beyond maximum |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with 2005-2015 2WD 5-Lug Toyota Tacoma models |
| Description_ASC | TECH NOTE: 2017-2023 Tacoma TRD Pro models will have lift height range of 0-1.25" over stock |
| Description_ASC | TECH NOTE: Included rear shocks are compatible with 0-2" of rear lift over stock |
| Description_DES | 05-15 TACOMA 0-3.5"/16-23 0-2.75" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM |
| Description_EXT | ICON Tacoma suspension systems are designed with maximum performance and the serious driver in mind. ICON'S primary focus is increased wheel travel and damping ability, translating into outstanding control and ride quality on and off-road. |
| Description_MKT | ICON Vehicle Dynamics Toyota Tacoma suspension systems are designed with maximum performance and the serious driver in mind. ICON engineers’ primary focus is to increase wheel travel and damping ability, which translates into outstanding vehicle control and ride quality both on and off-road. The Stage 1 system includes vehicle-specific tuned 2.5” coilover shocks featuring an internal reservoir for exceptional cooling properties and ICON-engineered coil springs for superior vehicle “feel” through the range of travel. These coilovers are height adjustable from 0-3.5” of lift on 2005-2015 or 0-2.75” on 2016-2023 models allowing the use of larger, more aggressive wheel and tire combinations. ICON 2.0 Aluminum Series monotube rear shocks utilize a vehicle-specific valving that balances the performance of the truck from front to rear. The ICON Vehicle Dynamics 2005-2023 Toyota Tacoma Stage 1 suspension system is an excellent choice for those drivers looking to enhance the capabilities of their pickup on the road as well as in the dirt. |
| Description_FAB | Increased wheel travel and ride quality over stock |
| Description_FAB | Vehicle specific tuned front and rear shocks for superior shock damping and control |
| Description_FAB | Adjustable coilovers provide up to 3.5" of front lift height on 2005-2015 models and up to 2.75" on 2016-2023 models |
| Description_FAB | 6061 aircraft grade aluminum CNC machined components |
| Description_FAB | Corrosion resistant CAD plated coilover shock body with 7/8" shaft |
| Description_FAB | ICON engineered coil springs |
| Description_FAB | FK Rod End bearings for extended longevity and minimal deflection |
| Description_FAB | 2.0 Aluminum Series rear shocks with 5/8" shaft |
| Description_FAB | Bolt-on system means no cutting or welding necessary for install |
| Description_TLE | ICON 2005-2015 Toyota Tacoma 0-3.5" Lift/2016-2023 Tacoma 0-2.75" Lift, Stage 1 Suspension System |
| Description_APS | ICON 05-15 TACOMA 0-3.5"/16-23 0-2.75" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | Toyota | Tacoma | Base Prerunner | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | Edicion Especial | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | Limited | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | Nightshade | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | Nightshade | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | Nightshade | |
| 2005 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2006 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2007 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2008 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2009 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2010 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2011 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2012 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2013 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2014 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2015 | Toyota | Tacoma | Pre Runner | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | Sport | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | SR | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | SR5 | |
| 2006 | Toyota | Tacoma | SR5 Prerunner | |
| 2007 | Toyota | Tacoma | SR5 Prerunner | |
| 2008 | Toyota | Tacoma | SR5 Prerunner | |
| 2009 | Toyota | Tacoma | SR5 Prerunner | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | Trail | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | Trail | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | Trail Special Edition | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | |
| 2010 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2011 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2012 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2013 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2014 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2015 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2016 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2017 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2018 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2019 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2020 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2021 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2022 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2023 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | |
| 2006 | Toyota | Tacoma | TRD Sport Prerunner | |
| 2007 | Toyota | Tacoma | TRD Sport Prerunner | |
| 2008 | Toyota | Tacoma | TRD Sport Prerunner | |
| 2009 | Toyota | Tacoma | TRD Sport Prerunner |