This Stage 4 system sees the inclusion of the ICON Vehicle Dynamics Ford Super Duty Radius Arm System that feature a sealed pivot bushing that minimizes road feedback and ensures a long life and quiet operation. Additionally, their fabricated, fully boxed design ensures strength and utilizes a profile optimized for tire clearance at full steering lock, making a 37” tall tire clear without coming in contact with the radius arm.
ICON Vehicle Dynamics 05-07 FORD F250/F350 4.5" STAGE 4 SUSPENSION SYSTEM W RADIUS ARM K64503R
Specifications:
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_4 | 55 |
| Add-On Part | 65000 - 05-22 FSD DUAL STABILIZER KIT |
| Add-On Part | 191014 - .25" COLLAR SPANNER PIN WRENCH |
| 2371 | Yes |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| 7325 | 2 |
| Dual Rate Coil Springs | Yes |
| 3390 | Performance |
| 5520 | 4.5 |
| 30 | Yes |
| OEM Wheels & Tires Fitment | Yes |
| Recommended Aftermarket Tires | 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5” Backspace / 6mm Offset |
| Recommended Aftermarket Wheels | ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| 3097 | Yes |
| 3096 | Black |
| 2064 | Steel |
| Title | 05-07 FORD F250/F350 4.5" STAGE 4 SUSPENSION SYSTEM W RADIUS ARM |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| Description_INV | 05-07 F250/F350 4.5" STG 4 SUSP SYS RAD |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.00” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #8: THIS SYSTEM MAY REQUIRE A CARRIER BEARING DROP BRACKET KIT (33700) |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #21: NOT APPLICABLE ON VEHICLES EQUIPPED WITH A MANUAL TRANSMISSION |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #28: Pinch Weld On ‘05-’10 Superduty Radius Arms May Come In Contact With Radius Arm Drop Bracket Hardware |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE |
| Description_ASC | Ships in multiple boxes |
| Description_DES | 05-07 FORD F250/F350 4.5" STAGE 4 SUSPENSION SYSTEM W RADIUS ARM |
| Description_EXT | 2005-2007 FORD F250/F350 SUPER DUTY 4.5" LIFT STAGE 4 SUSPENSION SYSTEM WITH RADIUS ARM |
| Description_MKT | This 4.5" System for the 2005-2007 Super Duty is one the best riding suspension systems ICON has ever developed. This system has been engineered using the highest quality materials and components. The Dual-Rate front coil springs combined with our ICON 2.5 Aluminum Series shocks give these trucks the performance they so desperately need. This system comes complete with front coils, shocks, radius arm drop down brackets, rear blocks and u-bolts and our patented adjustable track bar giving the front end of these trucks perfect track alignment. The Stage 4 system also includes our 4-Link kit for the ultimate in shock technology and suspension technology. |
| Description_MKT | This Stage 4 system sees the inclusion of the ICON Vehicle Dynamics Ford Super Duty Radius Arm System that feature a sealed pivot bushing that minimizes road feedback and ensures a long life and quiet operation. Additionally, their fabricated, fully boxed design ensures strength and utilizes a profile optimized for tire clearance at full steering lock, making a 37” tall tire clear without coming in contact with the radius arm. |
| Description_FAB | 50% increase in wheel travel |
| Description_FAB | 100% bolt-on system - no drilling,cutting or welding necessary for install |
| Description_FAB | Less body roll than stock truck |
| Description_FAB | 4.5" more travel from ride height to front bump stops |
| Description_FAB | State-of-the-art dual-rate coil spring |
| Description_FAB | Lifetime guarantee that coil springs won’t sag |
| Description_FAB | Clears 35" Tall Tires & 37" Tall Tires w/ Minor Trimming |
| Description_FAB | No change in towing capacity |
| Description_FAB | No drive shaft modifications needed |
| Description_FAB | Corrosion resistant anodized aluminum shock bodies with 7/8" shafts (2.5 Aluminum Series shocks) |
| Description_FAB | Fabricated radius arms with drop brackets offer on vehicle caster adjustment, increased strength, and improved tire clearance at steering lock |
| Description_TLE | ICON 2005-07 Ford F250/F350, 4.5" Lift, Stage 4 Suspension System, w/Radius Arm |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2006 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2007 | Ford | F-250 Super Duty | ||
| 2005 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2006 | Ford | F-350 Super Duty | ||
| 2007 | Ford | F-350 Super Duty |