*item may differ from images
Holley is now offering budget friendly fabricated intake manifolds for LS, Small Block Chevy and Small Block Ford engines in carbureted and EFI versions!
Holley Sniper EFI Sniper EFI Sheet Metal Fabricated Intake Manifold 829032
Specifications:
| Basic Operating RPM Range | 2200-6800 |
| Brand | Holley Sniper EFI |
| Carburetor Flange | N/A |
| Carburetor Quantity | N/A |
| 10652 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| 9063 | No |
| 17 | Black |
| 158 | Fabricated |
| Cylinder Head Port Shape | Oval with dimple |
| 6621 | 8.937 |
| 8095 | No |
| Emission Code | 4 |
| Engine | Ford Coyote |
| Flange Style | N/A |
| 6643 | 7.165 |
| 906 | No |
| 10644 | Yes |
| 353 | Yes |
| 3390 | Performance |
| Injector Style Provision | EV6 USCAR |
| 10651 | Yes |
| 10 | Aluminum |
| 10648 | No |
| Plenum Finish | Black |
| Product Type | Intake Manifold |
| 6645 | 6.574 |
| 10645 | No |
| 10649 | No |
| Runner Length | 5.709" (145mm) |
| 6642 | Single Plane |
| Style | EFI |
| 10646 | 90 |
| Throttle Body Gasket Included | Yes |
| 10626 | No |
| Throttle Bore | 90mm |
| Vacuum Ports | (3) 1/8"-28BSPT & (1) 1/4"-19BSPT |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Basic Operating RPM Range | 2200-6800 |
| Brand | Holley Sniper EFI |
| Carburetor Flange | N/A |
| Carburetor Quantity | N/A |
| 10652 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| 9063 | No |
| 17 | Black |
| 158 | Fabricated |
| Cylinder Head Port Shape | Oval with dimple |
| 6621 | 8.937 |
| 8095 | No |
| Emission Code | 4 |
| Engine | Ford Coyote |
| Flange Style | N/A |
| 6643 | 7.165 |
| 906 | No |
| 10644 | Yes |
| 353 | Yes |
| 3390 | Performance |
| Injector Style Provision | EV6 USCAR |
| 10651 | Yes |
| 10 | Aluminum |
| 10648 | No |
| Plenum Finish | Black |
| Product Type | Intake Manifold |
| 6645 | 6.574 |
| 10645 | No |
| 10649 | No |
| Runner Length | 5.709" (145mm) |
| 6642 | Single Plane |
| Style | EFI |
| 10646 | 90 |
| Throttle Body Gasket Included | Yes |
| 10626 | No |
| Throttle Bore | 90mm |
| Vacuum Ports | (3) 1/8"-28BSPT & (1) 1/4"-19BSPT |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Description_ABR | SNIPER EFI H |
| Description_SHO | SNIPER EFI SHEET |
| Description_INV | SNIPER EFI HI-RAM INTAKE MANIFOLD 11-14 |
| Description_ASC | When using a stock throttle body with this intake manifold, use p/n 860003 Throttle Body Spacer to create proper throttle body clearance. |
| Description_DES | Sniper EFI Sheet Metal Fabricated Intake Manifold |
| Description_EXT | Hi-Ram Sheet Metal Fabricated Intake Manifold 2011-14 Ford 5.0L Coyote 90mm Throttle Body opening + Fuel Rail Kit Black with Sniper EFI logo |
| Description_MKT | Holley is now offering budget friendly fabricated intake manifolds for LS, Small Block Chevy and Small Block Ford engines in carbureted and EFI versions! |
| Description_FAB | Intake runners with tapered top is designed to increase air velocity and more evenly distribute airflow to all 8 cylinders improving performance and throttle response |
| Description_FAB | 3mm (1/8") thick T6061 sheet aluminum construction for maximum durability |
| Description_FAB | 100% TIG welded for strength and durability |
| Description_FAB | Black Finish creates stealthy under-hood styling |
| Description_FAB | Product includes all gaskets and hardware for a hassle-free installation |
| Description_FAB | 92mm throttle bore opening for increased air flow |
| Description_FAB | Includes 3/8" Fuel rail kits (Sniper logo laser engraved) |
| Description_ABR | SNIPER EFI H |
| Description_SHO | SNIPER EFI SHEET |
| Description_INV | SNIPER EFI HI-RAM INTAKE MANIFOLD 11-14 |
| Description_ASC | When using a stock throttle body with this intake manifold, use p/n 860003 Throttle Body Spacer to create proper throttle body clearance. |
| Description_DES | Sniper EFI Sheet Metal Fabricated Intake Manifold |
| Description_EXT | Hi-Ram Sheet Metal Fabricated Intake Manifold 2011-14 Ford 5.0L Coyote 90mm Throttle Body opening + Fuel Rail Kit Black with Sniper EFI logo |
| Description_MKT | Holley is now offering budget friendly fabricated intake manifolds for LS, Small Block Chevy and Small Block Ford engines in carbureted and EFI versions! |
| Description_FAB | Intake runners with tapered top is designed to increase air velocity and more evenly distribute airflow to all 8 cylinders improving performance and throttle response |
| Description_FAB | 3mm (1/8") thick T6061 sheet aluminum construction for maximum durability |
| Description_FAB | 100% TIG welded for strength and durability |
| Description_FAB | Black Finish creates stealthy under-hood styling |
| Description_FAB | Product includes all gaskets and hardware for a hassle-free installation |
| Description_FAB | 92mm throttle bore opening for increased air flow |
| Description_FAB | Includes 3/8" Fuel rail kits (Sniper logo laser engraved) |






