A Fitment And Required Components Guide helps you locate and source components and provides other notes and helpful hints to figure your distance. Three easy steps will get you going. Step one is to determine your belt alignment based on your crank pulley position on the engine you have. Step two is to choose the Holley accessory drive brackets that you need (A/C, Alt & P/S or both). Step three is to see which Holley installation kit your set-up requires to line up your accessories with your crank pulley position. An application specific installation kit (part # 21-1, 21-2, or 21-3) is REQUIRED for most applications.
Holley LS Accessory Drive Bracket - Installation Kit for Middle Alignment 21-2BK
Specifications:
| Accessory Drive Style | High-Mount |
| Belt Alignment | Middle |
| Brand | Holley |
| Category | Belts and Cooling |
| Emission Code | 5 |
| Engine | GM Gen III/IV (LS) |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum |
| part type | Accessory Drive Hardware Kit |
| Product Type | Accessory Bracket |
| Sub Category | Hardware, Fasteners and Fittings |
| Thickness | 0.866" Drivers Side |
| Thickness | 1.397" Passenger Side |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Accessory Drive Style | High-Mount |
| Belt Alignment | Middle |
| Brand | Holley |
| Category | Belts and Cooling |
| Emission Code | 5 |
| Engine | GM Gen III/IV (LS) |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum |
| part type | Accessory Drive Hardware Kit |
| Product Type | Accessory Bracket |
| Sub Category | Hardware, Fasteners and Fittings |
| Thickness | 0.866" Drivers Side |
| Thickness | 1.397" Passenger Side |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Description_INV | HI ACC BKT INSTALL KIT, LS MIDDLE-BL |
| Description_ASC | Bolts that come with the spacer kits (21-1, 21-2, & 21-3) are not sold separately. |
| Description_DES | LS Accessory Drive Bracket - Installation Kit for Middle Alignment |
| Description_EXT | Black Installation Kit, LS Acc. Drive Brackets, use with MIDDLE belt alignment (alignment common on F-body & GTO) |
| Description_MKT | Installation Kit, LS Acc. Drive Brackets, use with MIDDLE belt alignment (alignment common on F-body & GTO) |
| Description_MKT | Holley accessory drive installation kits provide proper spacing for Holley A/C, P/S & Alt accessory drive brackets, so belts ride at the perfect distance on your particular engine. |
| Description_MKT | A Fitment And Required Components Guide helps you locate and source components and provides other notes and helpful hints to figure your distance. Three easy steps will get you going. Step one is to determine your belt alignment based on your crank pulley position on the engine you have. Step two is to choose the Holley accessory drive brackets that you need (A/C, Alt & P/S or both). Step three is to see which Holley installation kit your set-up requires to line up your accessories with your crank pulley position. An application specific installation kit (part # 21-1, 21-2, or 21-3) is REQUIRED for most applications. |
| Description_FAB | Includes hardware for installation |
| Description_FAB | Aluminum construction |
| Description_FAB | Will not rust |
| Description_FAB | Lighter than steel brackets |
| Description_INV | HI ACC BKT INSTALL KIT, LS MIDDLE-BL |
| Description_ASC | Bolts that come with the spacer kits (21-1, 21-2, & 21-3) are not sold separately. |
| Description_DES | LS Accessory Drive Bracket - Installation Kit for Middle Alignment |
| Description_EXT | Black Installation Kit, LS Acc. Drive Brackets, use with MIDDLE belt alignment (alignment common on F-body & GTO) |
| Description_MKT | Installation Kit, LS Acc. Drive Brackets, use with MIDDLE belt alignment (alignment common on F-body & GTO) |
| Description_MKT | Holley accessory drive installation kits provide proper spacing for Holley A/C, P/S & Alt accessory drive brackets, so belts ride at the perfect distance on your particular engine. |
| Description_MKT | A Fitment And Required Components Guide helps you locate and source components and provides other notes and helpful hints to figure your distance. Three easy steps will get you going. Step one is to determine your belt alignment based on your crank pulley position on the engine you have. Step two is to choose the Holley accessory drive brackets that you need (A/C, Alt & P/S or both). Step three is to see which Holley installation kit your set-up requires to line up your accessories with your crank pulley position. An application specific installation kit (part # 21-1, 21-2, or 21-3) is REQUIRED for most applications. |
| Description_FAB | Includes hardware for installation |
| Description_FAB | Aluminum construction |
| Description_FAB | Will not rust |
| Description_FAB | Lighter than steel brackets |


