*item may differ from images
The Hi-Ram manifold line has a new addition for the 351W Ford application. The runner length and tapered cross section design will perform well for a wide range of engine combinations. The engineering team also redesigned the water crossover passage to allow room for distributor phasing. Aggressive, bold, race-bred styling will make bad intentions clear for drag race, muscle car, marine, off-road, sandrails, pulling trucks, track, street-rod applications and more!
Holley Ford 351W (9.5" Deck) Ford Hi-Ram Intake Manifold Base 300-243
Specifications:
| Basic Operating RPM Range | 1500-7000 |
| Brand | Holley |
| Carburetor Flange | N/A |
| Carburetor Quantity | N/A |
| 10652 | No |
| Category | Engine |
| 9063 | No |
| Color | Natural |
| 158 | Cast |
| 5337 | Rectangle |
| 6621 | 9.5 |
| 8095 | No |
| Emission Code | 4 |
| Engine | Ford 351W |
| Flange Style | N/A |
| 906 | No |
| 10644 | No |
| Fuel System Type | Carb |
| 353 | Yes |
| 3390 | Performance |
| 10651 | No |
| Manifold Type | Hi-Ram |
| 10 | Aluminum |
| 10648 | No |
| part type | Engine Intake Manifold |
| Plenum Finish | Natural |
| Port Size | 2.00" x 1.190" |
| Product Type | Intake Manifold Base |
| 10645 | No |
| 10649 | Yes |
| 6642 | Single Plane |
| Sub Category | Cylinder Block Components |
| Throttle Body Bore Diameter | N/A |
| Throttle Body Gasket Included | No |
| 10626 | No |
| Vacuum Ports | Yes |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Basic Operating RPM Range | 1500-7000 |
| Brand | Holley |
| Carburetor Flange | N/A |
| Carburetor Quantity | N/A |
| 10652 | No |
| Category | Engine |
| 9063 | No |
| Color | Natural |
| 158 | Cast |
| 5337 | Rectangle |
| 6621 | 9.5 |
| 8095 | No |
| Emission Code | 4 |
| Engine | Ford 351W |
| Flange Style | N/A |
| 906 | No |
| 10644 | No |
| Fuel System Type | Carb |
| 353 | Yes |
| 3390 | Performance |
| 10651 | No |
| Manifold Type | Hi-Ram |
| 10 | Aluminum |
| 10648 | No |
| part type | Engine Intake Manifold |
| Plenum Finish | Natural |
| Port Size | 2.00" x 1.190" |
| Product Type | Intake Manifold Base |
| 10645 | No |
| 10649 | Yes |
| 6642 | Single Plane |
| Sub Category | Cylinder Block Components |
| Throttle Body Bore Diameter | N/A |
| Throttle Body Gasket Included | No |
| 10626 | No |
| Vacuum Ports | Yes |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Description_ABR | MFLD KIT FOR |
| Description_SHO | HOLLEY 351W FORD HI |
| Description_INV | MFLD KIT, FORD 351W HI-RAM, CARB BASE |
| Description_ASC | *** For carbureted applications you can use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear*** The front and rear height measurements listed in the Specs section are referencing the overall height with the top plate installed. Please see the diagrams in the product images for other dimensions.***Warning- Many Ford vehicle models were originally equipped with a heater core flow restrictor located at either the original heater hose fitting in the factory intake or inline in the inlet heater hose which protects the heater core from damage. If you are replacing the hoses between the engine and heater core or changing the factory fitting check to see if your application requires a flow restrictor. Failure to use the proper flow restrictor will likely result in a damaged or leaking heater core. |
| Description_DES | Holley 351W Ford Hi-Ram Carbureted Manifold Base |
| Description_EXT | Ford 351W (9.5" Deck) Ford Hi-Ram Intake Manifold Base |
| Description_MKT | *** For carbureted applications you can use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear |
| Description_MKT | Manifold width is 11.32". |
| Description_MKT | Manifold is designed for a 9.5" deck height. |
| Description_MKT | • Runner length and the tapered cross-section designed to perform well for a wide range of engine configurations |
| Description_MKT | • Cast aluminum construction. |
| Description_MKT | The Hi-Ram manifold line has a new addition for the 351W Ford application. The runner length and tapered cross section design will perform well for a wide range of engine combinations. The engineering team also redesigned the water crossover passage to allow room for distributor phasing. Aggressive, bold, race-bred styling will make bad intentions clear for drag race, muscle car, marine, off-road, sandrails, pulling trucks, track, street-rod applications and more! |
| Description_FAB | Plenum Top Gasket Type – 3/32” Round O-ring Cord |
| Description_FAB | Requires the Use of Holley EFI Dual Sync Distributor - 565-111 |
| Description_FAB | Manifold is designed for a 9.5" deck height. |
| Description_FAB | For carbureted applications use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear |
| Description_ABR | MFLD KIT FOR |
| Description_SHO | HOLLEY 351W FORD HI |
| Description_INV | MFLD KIT, FORD 351W HI-RAM, CARB BASE |
| Description_ASC | *** For carbureted applications you can use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear*** The front and rear height measurements listed in the Specs section are referencing the overall height with the top plate installed. Please see the diagrams in the product images for other dimensions.***Warning- Many Ford vehicle models were originally equipped with a heater core flow restrictor located at either the original heater hose fitting in the factory intake or inline in the inlet heater hose which protects the heater core from damage. If you are replacing the hoses between the engine and heater core or changing the factory fitting check to see if your application requires a flow restrictor. Failure to use the proper flow restrictor will likely result in a damaged or leaking heater core. |
| Description_DES | Holley 351W Ford Hi-Ram Carbureted Manifold Base |
| Description_EXT | Ford 351W (9.5" Deck) Ford Hi-Ram Intake Manifold Base |
| Description_MKT | *** For carbureted applications you can use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear |
| Description_MKT | Manifold width is 11.32". |
| Description_MKT | Manifold is designed for a 9.5" deck height. |
| Description_MKT | • Runner length and the tapered cross-section designed to perform well for a wide range of engine configurations |
| Description_MKT | • Cast aluminum construction. |
| Description_MKT | The Hi-Ram manifold line has a new addition for the 351W Ford application. The runner length and tapered cross section design will perform well for a wide range of engine combinations. The engineering team also redesigned the water crossover passage to allow room for distributor phasing. Aggressive, bold, race-bred styling will make bad intentions clear for drag race, muscle car, marine, off-road, sandrails, pulling trucks, track, street-rod applications and more! |
| Description_FAB | Plenum Top Gasket Type – 3/32” Round O-ring Cord |
| Description_FAB | Requires the Use of Holley EFI Dual Sync Distributor - 565-111 |
| Description_FAB | Manifold is designed for a 9.5" deck height. |
| Description_FAB | For carbureted applications use MSD PN 85787 Ford 351W Distributor with Steel Gear |




