Holley's fuel filter mounting brackets are designed to fit the HP and VR Series Billet fuel filter line. They provide a easy way to securely mount the fuel filter while providing good looks. Available in polished aluminum or black anodized aluminum.
Holley Black Mounting Bracket HP and VR Series Billet Fuel Filters 162-574
Specifications:
| Description_INV | MOUNTING BRACKET FOR 175 & 260GPH FILTER |
| Description_ASC | ***The threaded mounting holes in the bracket are M6-1.0. |
| Description_DES | Black Mounting Bracket HP and VR Series Billet Fuel Filters |
| Description_EXT | Fits 175, 260, and 460 GPH VR Series Billet Fuel Filter and EFI Filter/Regulator. 50.3 mm I.D. Mounting Bracket Thru-Bolt Holes: c/l to c/l = 3.150" & use w/ 1/4" Mounting Bolts. |
| Description_EXT | The threaded mounting holes in the bracket are M6-1.0 Mounting Bolt Holes: c/l to c/l = 3.150" & use w/ 1/4" Mounting Bolts. Each Bracket is 1/2" thick by 3.750" Wide. |
| Description_MKT | Holley's fuel filter mounting brackets are designed to fit the HP and VR Series Billet fuel filter line. They provide a easy way to securely mount the fuel filter while providing good looks. Available in polished aluminum or black anodized aluminum. |
| Description_FAB | Black anodized billet aluminum for good looks and corrosion protection |
| Description_FAB | Works with Holley or Earl's 175, 260 and 460 GPH billet fuel filters |
| Description_FAB | Secure clamping design |
| Description_FAB | Mounting options include through bracket or into threaded bracket base |
| Description_FAB | Includes Stainless steel hardware |
| Description_INV | MOUNTING BRACKET FOR 175 & 260GPH FILTER |
| Description_ASC | ***The threaded mounting holes in the bracket are M6-1.0. |
| Description_DES | Black Mounting Bracket HP and VR Series Billet Fuel Filters |
| Description_EXT | Fits 175, 260, and 460 GPH VR Series Billet Fuel Filter and EFI Filter/Regulator. 50.3 mm I.D. Mounting Bracket Thru-Bolt Holes: c/l to c/l = 3.150" & use w/ 1/4" Mounting Bolts. |
| Description_EXT | The threaded mounting holes in the bracket are M6-1.0 Mounting Bolt Holes: c/l to c/l = 3.150" & use w/ 1/4" Mounting Bolts. Each Bracket is 1/2" thick by 3.750" Wide. |
| Description_MKT | Holley's fuel filter mounting brackets are designed to fit the HP and VR Series Billet fuel filter line. They provide a easy way to securely mount the fuel filter while providing good looks. Available in polished aluminum or black anodized aluminum. |
| Description_FAB | Black anodized billet aluminum for good looks and corrosion protection |
| Description_FAB | Works with Holley or Earl's 175, 260 and 460 GPH billet fuel filters |
| Description_FAB | Secure clamping design |
| Description_FAB | Mounting options include through bracket or into threaded bracket base |
| Description_FAB | Includes Stainless steel hardware |
| 40 | No |
| 3401 | Yes |
| Brand | Holley |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| 17 | Black Anodized |
| 1721 | One Piece |
| Emission Code | 5 |
| 900 | No |
| Filter Type | Mounting Bracket |
| 353 | No |
| 3390 | Performance |
| 10 | Aluminum |
| Mount Hole Diameter | 1/4 Inch |
| Mounting Bolt Pattern | 3.150" |
| 356 | 2 |
| part type | Fuel Filter Bracket |
| Product Type | Fuel Filter |
| Sub Category | Brackets, Flanges and Hangers |
| Thickness | 1/2" |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Width | 3.750" |
| 40 | No |
| 3401 | Yes |
| Brand | Holley |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| 17 | Black Anodized |
| 1721 | One Piece |
| Emission Code | 5 |
| 900 | No |
| Filter Type | Mounting Bracket |
| 353 | No |
| 3390 | Performance |
| 10 | Aluminum |
| Mount Hole Diameter | 1/4 Inch |
| Mounting Bolt Pattern | 3.150" |
| 356 | 2 |
| part type | Fuel Filter Bracket |
| Product Type | Fuel Filter |
| Sub Category | Brackets, Flanges and Hangers |
| Thickness | 1/2" |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Width | 3.750" |

