The 12-929 universal in-tank fuel pump is intended for Throttle Body EFI systems up to 750 horsepower. The 12-929 is rated for continuous duty service and have been tested up to 2,500 hours.
Holley 450 LPH E85/Gasoline In-Tank Street/Strip EFI Applications 12-929
Specifications:
| Description_ABR | 450 LPH |
| Description_SHO | 450 LPH E85/Gasoline |
| Description_INV | 450LPH E85 IN-TANK FUEL PUMP W/INSTALL K |
| Description_ASC | ***Includes install kit with strainer and wiring pigtails. |
| Description_DES | 450 LPH E85/Gasoline Universal In-Tank Fuel Pump |
| Description_EXT | 450 LPH E85/Gasoline In-Tank Street/Strip EFI Applications |
| Description_MKT | Holley offers a full line of high performance fuel pumps. These Holley electric in-tank fuel pumps have been designed to the highest quality standards to provide increased performance and fuel efficiency for most stock, turbo, and supercharged applications. |
| Description_MKT | These Holley products are made in the USA! |
| Description_MKT | The 12-929 universal in-tank fuel pump is intended for Throttle Body EFI systems up to 750 horsepower. The 12-929 is rated for continuous duty service and have been tested up to 2,500 hours. |
| Description_FAB | Flows 100 GPH at 40 psi |
| Description_FAB | Draws 13.5 amps at 40 psi |
| Description_FAB | Will support up to 750 horsepower |
| Description_FAB | OE proven design |
| Description_FAB | Lightweight and compact |
| Description_FAB | Electrical harness connector included |
| Description_FAB | Not designed for use on aircraft of any type. |
| Description_ABR | 450 LPH |
| Description_SHO | 450 LPH E85/Gasoline |
| Description_INV | 450LPH E85 IN-TANK FUEL PUMP W/INSTALL K |
| Description_ASC | ***Includes install kit with strainer and wiring pigtails. |
| Description_DES | 450 LPH E85/Gasoline Universal In-Tank Fuel Pump |
| Description_EXT | 450 LPH E85/Gasoline In-Tank Street/Strip EFI Applications |
| Description_MKT | Holley offers a full line of high performance fuel pumps. These Holley electric in-tank fuel pumps have been designed to the highest quality standards to provide increased performance and fuel efficiency for most stock, turbo, and supercharged applications. |
| Description_MKT | These Holley products are made in the USA! |
| Description_MKT | The 12-929 universal in-tank fuel pump is intended for Throttle Body EFI systems up to 750 horsepower. The 12-929 is rated for continuous duty service and have been tested up to 2,500 hours. |
| Description_FAB | Flows 100 GPH at 40 psi |
| Description_FAB | Draws 13.5 amps at 40 psi |
| Description_FAB | Will support up to 750 horsepower |
| Description_FAB | OE proven design |
| Description_FAB | Lightweight and compact |
| Description_FAB | Electrical harness connector included |
| Description_FAB | Not designed for use on aircraft of any type. |
| 1153 | No |
| 3390 | Performance |
| 353 | No |
| Application | Universal |
| 9102 | 13.5 |
| Bracket Color | Black |
| Brand | Holley |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| Free Flow GPH | 118 |
| Free Flow LPH | 450 |
| 6806 | Fuel Injection |
| Fuel System | EFI |
| Fuel Type | E85 |
| Fuel Type | Gasoline |
| 2183 | Internal |
| Material | Steel |
| Max PSI | 87 |
| Maximum Flow Rating | 450 |
| 1154 | Yes |
| 623 | 1 |
| part type | Electric Fuel Pump |
| Product Type | Fuel Pump |
| Pump Body Color | Silver |
| 235 | No |
| Sub Category | Fuel Pumps and Related Components |
| 3145 | Universal |
| 123 | 12 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| 338 | 2 |
| 1153 | No |
| 3390 | Performance |
| 353 | No |
| 30 | No |
| 518 | Yes |
| 488 | Yes |
| Application | Universal |
| 9102 | 13.5 |
| Bracket Color | Black |
| Brand | Holley |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| Free Flow GPH | 118 |
| Free Flow LPH | 450 |
| 6806 | Fuel Injection |
| Fuel System | EFI |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Type | E85 |
| 2183 | Internal |
| Material | Steel |
| Max PSI | 87 |
| Maximum Flow Rating | 450 |
| 1154 | Yes |
| 623 | 1 |
| part type | Electric Fuel Pump |
| Product Type | Fuel Pump |
| Pump Body Color | Silver |
| 235 | No |
| Sub Category | Fuel Pumps and Related Components |
| 3145 | Universal |
| 123 | 12 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| 338 | 2 |


