*item may differ from images
1968-1974 Dodge/Plymouth B and E Body Hemi Swap- 5.7L, 6.1L, 6.2L, and 6.4L with 26" Core Support
Frostbite Frostbite Aluminum Radiator- 4 Row FB701
Specifications:
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 11/16" |
| Core Dimension | 17" x 26" |
| Core Thickness | 2.76" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Cross Flow |
| Hose Location Inlet | Passenger |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Passenger |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | Bracket Mount |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 23 1/2" x 29 1/8" |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 4 |
| ROWS | 4 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | No |
| 315 | No |
| Warning | California Proposition 65 |
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 11/16" |
| Core Dimension | 17" x 26" |
| Core Thickness | 2.76" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Cross Flow |
| Hose Location Inlet | Passenger |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Passenger |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | Bracket Mount |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 23 1/2" x 29 1/8" |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 4 |
| ROWS | 4 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | No |
| 315 | No |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADIATOR 4-ROW 68-74 |
| Description_ASC | Note: Frostbite 3 and 4 row radiators will be thicker than stock and can extend into engine bay further interfering with some stock fan/clutch applications. Existing cooling fan modifications may be required during installation. Electric fan and shroud options are available to eliminate stock clutch/fan. |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 4 Row |
| Description_EXT | 1968-1974 Dodge/Plymouth B and E Body Hemi Swap- 5.7L, 6.1L, 6.2L, and 6.4L with 26" Core Support |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering - Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | Our line of Performance Aluminum Radiators will be available in 2, 3, and 4-row sizes as well as an extensive offering of LS-Swap specific platform applications. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck and OEM style Brass Petcock |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
| Description_FAB | Manufacturer’s 1-year Limited Warranty |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADIATOR 4-ROW 68-74 |
| Description_ASC | Note: Frostbite 3 and 4 row radiators will be thicker than stock and can extend into engine bay further interfering with some stock fan/clutch applications. Existing cooling fan modifications may be required during installation. Electric fan and shroud options are available to eliminate stock clutch/fan. |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 4 Row |
| Description_EXT | 1968-1974 Dodge/Plymouth B and E Body Hemi Swap- 5.7L, 6.1L, 6.2L, and 6.4L with 26" Core Support |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering - Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | Our line of Performance Aluminum Radiators will be available in 2, 3, and 4-row sizes as well as an extensive offering of LS-Swap specific platform applications. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck and OEM style Brass Petcock |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
| Description_FAB | Manufacturer’s 1-year Limited Warranty |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1970 | Dodge | Challenger | Base | |
| 1971 | Dodge | Challenger | Base | |
| 1972 | Dodge | Challenger | Base | |
| 1973 | Dodge | Challenger | Base | |
| 1974 | Dodge | Challenger | Base | |
| 1970 | Dodge | Challenger | R/T | |
| 1971 | Dodge | Challenger | R/T | |
| 1972 | Dodge | Challenger | Rallye | |
| 1970 | Dodge | Challenger | T/A | |
| 1969 | Dodge | Charger | 500 | |
| 1970 | Dodge | Charger | 500 | |
| 1971 | Dodge | Charger | 500 | |
| 1968 | Dodge | Charger | Base | |
| 1969 | Dodge | Charger | Base | |
| 1970 | Dodge | Charger | Base | |
| 1971 | Dodge | Charger | Base | |
| 1972 | Dodge | Charger | Base | |
| 1973 | Dodge | Charger | Base | |
| 1974 | Dodge | Charger | Base | |
| 1969 | Dodge | Charger | Daytona | |
| 1968 | Dodge | Charger | R/T | |
| 1969 | Dodge | Charger | R/T | |
| 1970 | Dodge | Charger | R/T | |
| 1971 | Dodge | Charger | R/T | |
| 1969 | Dodge | Charger | SE | |
| 1971 | Dodge | Charger | Special Edition | |
| 1972 | Dodge | Charger | Special Edition | |
| 1973 | Dodge | Charger | Special Edition | |
| 1974 | Dodge | Charger | Special Edition | |
| 1971 | Dodge | Charger | Super Bee | |
| 1968 | Dodge | Coronet | 440 | |
| 1969 | Dodge | Coronet | 440 | |
| 1970 | Dodge | Coronet | 440 | |
| 1968 | Dodge | Coronet | 500 | |
| 1969 | Dodge | Coronet | 500 | |
| 1970 | Dodge | Coronet | 500 | |
| 1968 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1969 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1970 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1971 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1972 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1973 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1974 | Dodge | Coronet | Base | |
| 1971 | Dodge | Coronet | Brougham | |
| 1971 | Dodge | Coronet | Crestwood | |
| 1972 | Dodge | Coronet | Crestwood | |
| 1973 | Dodge | Coronet | Crestwood | |
| 1974 | Dodge | Coronet | Crestwood | |
| 1971 | Dodge | Coronet | Custom | |
| 1972 | Dodge | Coronet | Custom | |
| 1973 | Dodge | Coronet | Custom | |
| 1974 | Dodge | Coronet | Custom | |
| 1968 | Dodge | Coronet | Deluxe | |
| 1969 | Dodge | Coronet | Deluxe | |
| 1970 | Dodge | Coronet | Deluxe | |
| 1968 | Dodge | Coronet | R/T | |
| 1969 | Dodge | Coronet | R/T | |
| 1970 | Dodge | Coronet | R/T | |
| 1968 | Dodge | Coronet | Super Bee | |
| 1969 | Dodge | Coronet | Super Bee | |
| 1970 | Dodge | Coronet | Super Bee | |
| 1970 | Plymouth | Barracuda | Base | |
| 1971 | Plymouth | Barracuda | Base | |
| 1972 | Plymouth | Barracuda | Base | |
| 1973 | Plymouth | Barracuda | Base | |
| 1974 | Plymouth | Barracuda | Base | |
| 1970 | Plymouth | Barracuda | Gran Coupe | |
| 1971 | Plymouth | Barracuda | Gran Coupe | |
| 1968 | Plymouth | Belvedere | Base | |
| 1969 | Plymouth | Belvedere | Base | |
| 1970 | Plymouth | Belvedere | Base | |
| 1971 | Plymouth | Belvedere | Base | |
| 1968 | Plymouth | Belvedere | Satellite | |
| 1969 | Plymouth | Belvedere | Satellite | |
| 1970 | Plymouth | Belvedere | Satellite | |
| 1971 | Plymouth | Belvedere | Satellite | |
| 1970 | Plymouth | Cuda | Base | |
| 1971 | Plymouth | Cuda | Base | |
| 1972 | Plymouth | Cuda | Base | |
| 1973 | Plymouth | Cuda | Base | |
| 1974 | Plymouth | Cuda | Base | |
| 1968 | Plymouth | GTX | Base | |
| 1969 | Plymouth | GTX | Base | |
| 1970 | Plymouth | GTX | Base | |
| 1971 | Plymouth | GTX | Base | |
| 1968 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1969 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1970 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1971 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1972 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1973 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1974 | Plymouth | Road Runner | Base | |
| 1968 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1969 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1970 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1972 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1973 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1974 | Plymouth | Satellite | Base | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Brougham | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Custom | |
| 1972 | Plymouth | Satellite | Custom | |
| 1973 | Plymouth | Satellite | Custom | |
| 1974 | Plymouth | Satellite | Custom | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Regent | |
| 1972 | Plymouth | Satellite | Regent | |
| 1973 | Plymouth | Satellite | Regent | |
| 1974 | Plymouth | Satellite | Regent | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Sebring | |
| 1972 | Plymouth | Satellite | Sebring | |
| 1973 | Plymouth | Satellite | Sebring | |
| 1974 | Plymouth | Satellite | Sebring | |
| 1971 | Plymouth | Satellite | Sebring Plus | |
| 1972 | Plymouth | Satellite | Sebring Plus | |
| 1973 | Plymouth | Satellite | Sebring Plus | |
| 1974 | Plymouth | Satellite | Sebring Plus | |
| 1968 | Plymouth | Satellite | Sport | |
| 1969 | Plymouth | Satellite | Sport | |
| 1970 | Plymouth | Satellite | Sport |




