*item may differ from images
1967-1969 Camaro/Firebird V8 (350/396/400/427)7-1/2" (3-Row) equipped with 23" wide core
Frostbite Frostbite Aluminum Radiator- 3 Row FB148
Specifications:
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 11/16" |
| Core Dimension | 17 x 23 |
| Core Thickness | 2.20" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Cross Flow |
| Hose Location Inlet | Driver |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Driver |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | Bracket Mount |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 18-1/2 x 27-1/2 |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 3 |
| ROWS | 3 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Transmission Oil Cooler Included | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 11/16" |
| Core Dimension | 17 x 23 |
| Core Thickness | 2.20" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Cross Flow |
| Hose Location Inlet | Driver |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Driver |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | Bracket Mount |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 18-1/2 x 27-1/2 |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 3 |
| ROWS | 3 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Transmission Oil Cooler Included | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADTR 3-ROW 67/69 V8 30 I |
| Description_ASC | Note: Frostbite 3 and 4 row radiators will be thicker than stock and can extend into engine bay further interfering with some stock fan/clutch applications. Existing cooling fan modifications may be required during installation. Electric fan and shroud options are available to eliminate stock clutch/fan. |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 3 Row |
| Description_EXT | 1967-1969 Camaro/Firebird V8 (350/396/400/427)7-1/2" (3-Row) equipped with 23" wide core |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering – Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck and OEM style Brass Petcock |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | 3-Row Radiators supporting applications with 450-750 horsepower |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADTR 3-ROW 67/69 V8 30 I |
| Description_ASC | Note: Frostbite 3 and 4 row radiators will be thicker than stock and can extend into engine bay further interfering with some stock fan/clutch applications. Existing cooling fan modifications may be required during installation. Electric fan and shroud options are available to eliminate stock clutch/fan. |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 3 Row |
| Description_EXT | 1967-1969 Camaro/Firebird V8 (350/396/400/427)7-1/2" (3-Row) equipped with 23" wide core |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering – Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck and OEM style Brass Petcock |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | 3-Row Radiators supporting applications with 450-750 horsepower |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1967 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | Base | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | RS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | SS | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | Z28 | |
| 1967 | Chevrolet | Camaro | Z28 | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | Z28 | |
| 1968 | Chevrolet | Camaro | Z28 | |
| 1969 | Chevrolet | Camaro | Z28 | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | 326 | |
| 1968 | Pontiac | Firebird | 350 | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | 350 | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | 350 HO | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | 400 | |
| 1968 | Pontiac | Firebird | 400 | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | 400 | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1968 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1968 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | Base | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | HO | |
| 1967 | Pontiac | Firebird | HO | |
| 1968 | Pontiac | Firebird | HO | |
| 1969 | Pontiac | Firebird | Trans Am |





