*item may differ from images
When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite!
Frostbite 1955-1957 Chevrolet V8 (265/283) (2-Row) FB106
Specifications:
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 3/4" |
| Core Dimension | 17-1/4 X 21-1/2 |
| Core Thickness | 1.57" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Down Flow |
| Hose Location Inlet | Center |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Center |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | OEM |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 22-1/4 x 23-2/3 |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 2 |
| ROWS | 2 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Transmission Oil Cooler Included | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| # of Passes | Single |
| Brand | Frostbite Cooling |
| Category | Belts and Cooling |
| Cooling Row Diameter | 3/4" |
| Core Dimension | 17-1/4 X 21-1/2 |
| Core Thickness | 1.57" |
| Emission Code | 5 |
| Flow Style | Down Flow |
| Hose Location Inlet | Center |
| Hose Location Outlet | Passenger |
| Inlet Diameter | 1-1/2 in. |
| Inlet Location | Center |
| Inlet Size | 1-1/2 in. |
| 90 | OEM |
| Outlet Diameter | 1-3/4 in. |
| Outlet Location | Passenger |
| Outlet Size | 1-3/4 in. |
| Overall Dimension | 22-1/4 x 23-2/3 |
| part type | Radiator |
| Product Type | Radiator |
| Row Quantity | 2 |
| ROWS | 2 |
| Sub Category | Radiators, Coolers and Related Components |
| Transcooler Provision | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Transmission Oil Cooler Included | 1/2-20 Straight Thread G 1/4 |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADTR 2-ROW 55/57 CHEVY V |
| Description_ASC | This radiator fits the following vehicle specific applications (all engines and models unless noted otherwise)• 1955-1957 Chevrolet Bel Air• 1955-1957 Chevrolet Nomad• 1955-1957 Chevrolet 150 Series• 1955-1957 Chevrolet Sedan Delivery• 1955-1957 Chevrolet 210 Series• 1957 Chevrolet Del Ray |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 2 Row |
| Description_EXT | 1955-1957 Chevrolet V8 (265/283) (2-Row) |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering - Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | Our line of Performance Aluminum Radiators will be available in 2, 3, and 4-row sizes as well as an extensive offering of LS-Swap specific platform applications. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | 2-Row Radiators supporting applications with 300-500 horsepower |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
| Description_FAB | Manufacturer’s 1-year Limited Warranty |
| Description_INV | FROSTBITE ALUM RADTR 2-ROW 55/57 CHEVY V |
| Description_ASC | This radiator fits the following vehicle specific applications (all engines and models unless noted otherwise)• 1955-1957 Chevrolet Bel Air• 1955-1957 Chevrolet Nomad• 1955-1957 Chevrolet 150 Series• 1955-1957 Chevrolet Sedan Delivery• 1955-1957 Chevrolet 210 Series• 1957 Chevrolet Del Ray |
| Description_DES | Frostbite Aluminum Radiator- 2 Row |
| Description_EXT | 1955-1957 Chevrolet V8 (265/283) (2-Row) |
| Description_MKT | High-Horsepower street cars and trucks can be a challenge to keep cool. A proper cooling system starts with the right radiator. Aluminum Radiators cool more effectively and weigh less than older OEM style brass units. Choose from a variety of popular application specific fitments. |
| Description_MKT | Holley is proud to introduce its latest offering - Frostbite Performance Cooling Products. |
| Description_MKT | Our line of Performance Aluminum Radiators will be available in 2, 3, and 4-row sizes as well as an extensive offering of LS-Swap specific platform applications. |
| Description_MKT | When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite! |
| Description_FAB | 100% TIG welded (brazed) seams |
| Description_FAB | Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings) |
| Description_FAB | Billet Aluminum Filler Neck |
| Description_FAB | More cooling fins per inch for more efficient cooling |
| Description_FAB | Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap |
| Description_FAB | Polished top and tanks for custom show appearance |
| Description_FAB | 2-Row Radiators supporting applications with 300-500 horsepower |
| Description_FAB | Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available |
| Description_FAB | Manufacturer’s 1-year Limited Warranty |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1955 | Chevrolet | Bel Air | Base | |
| 1956 | Chevrolet | Bel Air | Base | |
| 1955 | Chevrolet | Bel Air | Beauville | |
| 1956 | Chevrolet | Bel Air | Beauville | |
| 1955 | Chevrolet | Bel Air | Nomad | |
| 1956 | Chevrolet | Bel Air | Nomad | |
| 1957 | Chevrolet | Del Ray | Base | |
| 1955 | Chevrolet | One-Fifty Series | Base | |
| 1956 | Chevrolet | One-Fifty Series | Base | |
| 1955 | Chevrolet | Sedan Delivery | Base | |
| 1956 | Chevrolet | Sedan Delivery | Base | |
| 1955 | Chevrolet | Two-Ten Series | Base | |
| 1956 | Chevrolet | Two-Ten Series | Base | |
| 1955 | Chevrolet | Two-Ten Series | Del Ray | |
| 1956 | Chevrolet | Two-Ten Series | Del Ray |




