Edelbrock and Pat Musi Performance have combined efforts to produce the finest standard intake port location big-block Chevy head available. The Edelbrock #61419 Victor 24deg CNC Bare cylinder head features an extra thick deck and extra material in the spring pockets for a heavy-duty casting that can be used with high-lift cam and heavy spring combinations. Edelbrock equips the complete cylinder head with Manley dual-spring valve springs and titanium retainers good for up to .880" lift. The port designs are large oval (367 lh / 377 rh) that produce impressive flow - out-of-the-box. The exhaust port exits are raised .750" to greatly improve exhaust flow and power. Off the shelf large oval-port intakes are available through Edelbrock.
Edelbrock Engine Cylinder Head 61419
Specifications:
| Seat Material | Ductile Iron |
| Grade Type | Performance |
| Combustion Chamber Volume | 119 |
| Head Casting Number | N/A |
| Seat Angle | Exhaust 45 deg/Intake 45 |
| Guide Material | Manganese Bronze |
| Material | Aluminum |
| Horsepower | 600-900 |
| Deck Thickness | 0.5625 |
| Valve Angle | Exhaust 14 x 4 deg/Intake 24 x 5.5 |
| Flange Type | Rectangle Intake |
| Valve Springs Included | No |
| Quantity | Sold Individually |
| Series | Edelbrock/Musi |
| CNC Ported | Yes |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Guide Plates Included | Yes |
| Exhaust Runner Volume | 128 |
| Intake Runner Volume | 377 |
| Exhaust Port Location | +0.500 |
| Retainer Included | No |
| Valve Included | No |
| EGR Port | Yes |
| Family | Edelbrock/Musi |
| Construction Type | Bare |
| Description_ABR | Cyl. Head |
| Description_INV | Edelbrock BBC Cylinder Head |
| Description_LAB | Victor Musi Big-Block Chevy CNC Cylinder Head Bare |
| Description_ASM | Chevrolet:Big-Block Race |
| Description_EXT | Edelbrock part #61419 Victor 24 Degree CNC rectangular port bare cylinder heads are designed for use with large cubic inch and/or high air demand Big Block Chevy engines with a minimum 4.47" diameter bore. |
| Description_MKT | Edelbrock and Pat Musi Performance have combined efforts to produce the finest standard intake port location big-block Chevy head available. The Edelbrock #61419 Victor 24deg CNC Bare cylinder head features an extra thick deck and extra material in the spring pockets for a heavy-duty casting that can be used with high-lift cam and heavy spring combinations. Edelbrock equips the complete cylinder head with Manley dual-spring valve springs and titanium retainers good for up to .880" lift. The port designs are large oval (367 lh / 377 rh) that produce impressive flow - out-of-the-box. The exhaust port exits are raised .750" to greatly improve exhaust flow and power. Off the shelf large oval-port intakes are available through Edelbrock. |
| Description_TRA | Bare heads will have valve guides & seats installed, but will require final sizing & a valve job to match the valves you will be using. |
| Description_TRA | Deck thickness: 9/16" |
| Description_TRA | Rocker stud diameter: 7/16" |
| Description_TRA | Pushrod diameter: 3/8" (width of slot in guide plate) |
| Description_DEF | Engine Cylinder Head |



