*item may differ from images
Edelbrock part #21163 Performer Vortec intake manifold is based on the popular and powerful Edelbrock #2101. This dual-plane intake is designed for the street rod, industrial and engine swap market utilizing 262-400 c.i.d. Chevy V8's with 1996 and later Vortec (L31) cast iron or the Edelbrock E-Tec aluminum heads. Manifold has provisions for external water bypass and may be used on either Vortec blocks or 1995 and earlier blocks. No provision for exhaust heated chokes. This manifold offers a polished finish for a brilliant shine and classic look.
Edelbrock Edelbrock Performer Vortec Intake Manifold For Chevrolet 262-400 Small-Block V8 21163
Specifications:
| EGR Port | No |
| Material | Aluminum |
| Flange Type | 4150 |
| Vehicle Model | Chevrolet |
| Basic Operating RPM Range | Idle-5500 |
| Rear Maximum Height | 5.280 |
| CNC Ported | No |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Grade Type | Performance |
| Single Or Dual Plane Type | Dual |
| Center Maximum Height | 4.570 |
| Finish | Black Powder Coated |
| RGL | WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Series | Performer |
| Front Maximum Height | 3.870 |
| Description_ABR | Intake Mnfld |
| Description_INV | Black Vortec SBC Intake Mnfld 1996 Later |
| Description_LAB | Performer Intake Manifold for Small-Block Chevy w/Vortec Heads, Black Finish |
| Description_ASM | Chevrolet:Small-Block Gen I Vortec:262 (4.3L)/265 (4.3L)/267 (4.4L)/283 (4.6L)/302 (4.9L)/305 (5.0L)/307 (5.0L)/327 (5.4L)/350 (5.7L)/400 (6.6L) |
| Description_EXT | Edelbrock Performer Vortec Intake Manifold For Chevrolet 262-400 Small-Block V8 |
| Description_MKT | Edelbrock part #21163 Performer Vortec intake manifold is based on the popular and powerful Edelbrock #2101. This dual-plane intake is designed for the street rod, industrial and engine swap market utilizing 262-400 c.i.d. Chevy V8's with 1996 and later Vortec (L31) cast iron or the Edelbrock E-Tec aluminum heads. Manifold has provisions for external water bypass and may be used on either Vortec blocks or 1995 and earlier blocks. No provision for exhaust heated chokes. This manifold offers a polished finish for a brilliant shine and classic look. |
| Description_TRA | Recommended intake gasket: Edelbrock #7235 |
| Description_TRA | Manifold ht: A-3.87", B-5.28" |
| Description_TRA | Carb pad height: 4.57" |
| Description_TRA | Carb recommendations: OEM 4-Bbl (pre-1981, electric choke only) . Use #8032 throttle bracket. Edelbrock AVS2 or Performer Series 500-650 cfm. |
| Description_TRA | Port exit dimensions: 2.05" tall with slanted side walls |
| Description_TRA | Use RTV sealant to properly seal end seals, such as Edelbrock High Temp Silicone sealant #1076, DO NOT USE END SEALS GASKETS. |
| Description_TRA | Sealant must be used on intake bolt threads if the threads extend into lifter valley or coolant passage. |
| Description_TRA | NPT/Pipe thread fittings require the use of Teflon tape or paste on threads to ensure proper seal. |
| Description_TRA | DO NOT OVERTIGHTEN NPT/Pipe fittings, this may cause the aluminum to crack around the fitting boss. NPT/Pipe thread is a tapered thread. |
| Description_TRA | Hardened washers Must be used with intake bolts to ensure proper torque and prevent galling of the aluminum. |
| Description_TRA | Stock brackets will require modification to fit the upright manifold bolt holes. |
| Description_TRA | Will not fit under stock Corvette hood. |
| Description_DEF | Engine Intake Manifold |






