*item may differ from images
Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources.
Earl's Performance I.D. Stretch Range .600" to .790" - Fits Over Straight -5 & -6 B Nuts 571008ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Hardware and Service Supplies |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Fits Over Straight | -5 & -6 B Nuts |
| Flame Guard Style | Standard |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Max I.D. | .790" |
| Hose Outer Material | Black Silicone |
| I.D. Stretch Range | .600" to .790" |
| part type | Hose Cover |
| Product Type | Flame Guard |
| Sub Category | Hoses and Pipes |
| Brand | Earl's |
| Category | Hardware and Service Supplies |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Fits Over Straight | -5 & -6 B Nuts |
| Flame Guard Style | Standard |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Max I.D. | .790" |
| Hose Outer Material | Black Silicone |
| I.D. Stretch Range | .600" to .790" |
| part type | Hose Cover |
| Product Type | Flame Guard |
| Sub Category | Hoses and Pipes |
| Description_INV | 1/2 IN. I.D. FLAME GUARD 10 FT.PC - BLAC |
| Description_DES | Earl's Flame Guard Insulation - Black - 10 Feet |
| Description_EXT | I.D. Stretch Range .600" to .790" - Fits Over Straight -5 & -6 B Nuts |
| Description_MKT | Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources. |
| Description_FAB | Operating Temperature -65° F to 500° F w/ Splashes to 2000° F |
| Description_INV | 1/2 IN. I.D. FLAME GUARD 10 FT.PC - BLAC |
| Description_DES | Earl's Flame Guard Insulation - Black - 10 Feet |
| Description_EXT | I.D. Stretch Range .600" to .790" - Fits Over Straight -5 & -6 B Nuts |
| Description_MKT | Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources. |
| Description_FAB | Operating Temperature -65° F to 500° F w/ Splashes to 2000° F |