*item may differ from images
Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources.
Earl's Performance I.D. Stretch Range .375" to .630" - Fits Over Straight -3 & -4 B Nuts 571006ERL
Specifications:
| Description_INV | OBS 3/8 IN. I.D. FLAME GUARD 10 FT PC - |
| Description_DES | Earl's Flame Guard Insulation - Black - 10 Feet |
| Description_EXT | I.D. Stretch Range .375" to .630" - Fits Over Straight -3 & -4 B Nuts |
| Description_MKT | Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources. |
| Description_FAB | Operating Temperature -65° F to 500° F w/ Splashes to 2000° F |
| Description_INV | OBS 3/8 IN. I.D. FLAME GUARD 10 FT PC - |
| Description_DES | Earl's Flame Guard Insulation - Black - 10 Feet |
| Description_EXT | I.D. Stretch Range .375" to .630" - Fits Over Straight -3 & -4 B Nuts |
| Description_MKT | Earl's Flame Guard insulation is now available in Black & this provides a more attractive custom appearance for your race or show car. Flame Guard is ideal for insulating hose, cable, or wiring from extreme heat sources. |
| Description_FAB | Operating Temperature -65° F to 500° F w/ Splashes to 2000° F |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Fits Over Straight | -3 & -4 B Nuts |
| Flame Guard Style | Standard |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Max I.D. | .630" |
| Hose Outer Material | Black Silicone |
| I.D. Stretch Range | .375" to .630" |
| Product Type | Flame Guard |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Fits Over Straight | -3 & -4 B Nuts |
| Flame Guard Style | Standard |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Max I.D. | .630" |
| Hose Outer Material | Black Silicone |
| I.D. Stretch Range | .375" to .630" |
| Product Type | Flame Guard |