*item may differ from images
Earl's® Billet Fuel Pressure Regulators are part of a complete line of fuel system products from Holley®. They are precision machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. They feature a black bright dip anodized body and a clear bright dip anodized top for corrosion resistance and good looks. The Earl's 12847ERL fuel pressure regulator features (1) -10 AN O-ring inlet, (1) -10 AN O-ring outlet, (1) -8 AN O-ring return.
Earl's Performance Hot Street/Race Carbureted Applications Two PortAdjustable from 4.5 to 9 PSI 12847ERL
Specifications:
| Description_INV | OBS EARLS FP REG, ADJ 4.5-9 PSI 10AN IN |
| Description_DES | Earl's Billet Carbureted By-Pass Fuel Pressure Regulator |
| Description_EXT | Hot Street/Race Carbureted Applications Two PortAdjustable from 4.5 to 9 PSI |
| Description_MKT | Earl's® Billet Fuel Pressure Regulators are part of a complete line of fuel system products from Holley®. They are precision machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. They feature a black bright dip anodized body and a clear bright dip anodized top for corrosion resistance and good looks. The Earl's 12847ERL fuel pressure regulator features (1) -10 AN O-ring inlet, (1) -10 AN O-ring outlet, (1) -8 AN O-ring return. |
| Description_FAB | Adjustable from 4.5-9 psi for precise fuel pressure adjustments |
| Description_FAB | Constructed of billet aluminum with a black anodized base and clear anodize top for good looks |
| Description_FAB | Used in systems with a return line back to tank |
| Description_FAB | Use with electric pumps only |
| Description_FAB | (1) -10 an o-ring inlet, (1) -10 an o-ring outlet, (1) -8 an o-ring return |
| Description_FAB | 1/8" NPT gauge port |
| Description_FAB | Designed for use with the Earl's® Dual in-line fuel pumps or other high pressure pumps where return line is needed |
| Description_FAB | Mounting bracket included |
| Description_INV | OBS EARLS FP REG, ADJ 4.5-9 PSI 10AN IN |
| Description_DES | Earl's Billet Carbureted By-Pass Fuel Pressure Regulator |
| Description_EXT | Hot Street/Race Carbureted Applications Two PortAdjustable from 4.5 to 9 PSI |
| Description_MKT | Earl's® Billet Fuel Pressure Regulators are part of a complete line of fuel system products from Holley®. They are precision machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. They feature a black bright dip anodized body and a clear bright dip anodized top for corrosion resistance and good looks. The Earl's 12847ERL fuel pressure regulator features (1) -10 AN O-ring inlet, (1) -10 AN O-ring outlet, (1) -8 AN O-ring return. |
| Description_FAB | Adjustable from 4.5-9 psi for precise fuel pressure adjustments |
| Description_FAB | Constructed of billet aluminum with a black anodized base and clear anodize top for good looks |
| Description_FAB | Used in systems with a return line back to tank |
| Description_FAB | Use with electric pumps only |
| Description_FAB | (1) -10 an o-ring inlet, (1) -10 an o-ring outlet, (1) -8 an o-ring return |
| Description_FAB | 1/8" NPT gauge port |
| Description_FAB | Designed for use with the Earl's® Dual in-line fuel pumps or other high pressure pumps where return line is needed |
| Description_FAB | Mounting bracket included |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black Anodized |
| Emission Code | 5 |
| Fuel System | Carbureted |
| Fuel Type | Gasoline |
| Inlet Size | 10 AN O-ring |
| Material | Aluminum |
| Outlet Size | 10 AN O-ring |
| part type | Fuel Pressure Regulator |
| Pressure Range | 4.5-9 PSI |
| Product Type | Fuel Pressure Regulator |
| Return Size | 8 AN O-Ring |
| Special Offers | Summer Sale |
| Style | Bypass |
| Sub Category | Carburetion |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black Anodized |
| Emission Code | 5 |
| Fuel System | Carbureted |
| Fuel Type | Gasoline |
| Inlet Size | 10 AN O-ring |
| Material | Aluminum |
| Outlet Size | 10 AN O-ring |
| part type | Fuel Pressure Regulator |
| Pressure Range | 4.5-9 PSI |
| Product Type | Fuel Pressure Regulator |
| Return Size | 8 AN O-Ring |
| Special Offers | Summer Sale |
| Style | Bypass |
| Sub Category | Carburetion |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |






