Earl's new hardline tubing is ideal for use on all automotive hardline systems - brake lines, transmission cooler lines, fuel lines, etc.
Earl's Performance Easy Form Copper/Nickel Alloy Tubing, 5/16" Diameter, 25' Coil with Tube Nuts NC6516KERL
Specifications:
| Description_INV | OBS 5/16 IN X 25 FT COIL&FITTING KIT EZF |
| Description_DES | Earl's Easy Form Hardline Tubing Kit |
| Description_EXT | Easy Form Copper/Nickel Alloy Tubing, 5/16" Diameter, 25' Coil with Tube Nuts |
| Description_MKT | Easy-Form tubing is made from a copper-nickel alloy that is strong as steel, but much easier to bend and flare. This alloy is approximately 90% copper and 10% nickel, and should not be confused with typical copper tubing found at hardware stores. The copper-nickel is much easier to form (so easy that it does not require a tubing bender - it can be bent and formed with just your hands). This type of copper-nickel alloy brake tubing has been used since the 1970's on OEM vehicles including Volvo®, Audi®, and Porsche®. Easy-Form doesn't rust or corrode and is DOT approved for use on hydraulic brake systems. |
| Description_MKT | Earl's new hardline tubing is ideal for use on all automotive hardline systems - brake lines, transmission cooler lines, fuel lines, etc. |
| Description_FAB | Kit Includes: 25’ Coil & Tube Nuts |
| Description_FAB | Copper/Nickel Alloy will Never Rust or Corrode |
| Description_FAB | Easy to Bend - Tubing Bender Isn’t Needed |
| Description_FAB | DOT Approved for Hydraulic Brake Systems |
| Description_FAB | Ideal for Use on All Automotive Hardline Applications |
| Description_FAB | Can be Polished to Shiny Copper Finish |
| Description_FAB | Tube Nuts Included: (10) 1/2"-20 |
| Description_INV | OBS 5/16 IN X 25 FT COIL&FITTING KIT EZF |
| Description_DES | Earl's Easy Form Hardline Tubing Kit |
| Description_EXT | Easy Form Copper/Nickel Alloy Tubing, 5/16" Diameter, 25' Coil with Tube Nuts |
| Description_MKT | Easy-Form tubing is made from a copper-nickel alloy that is strong as steel, but much easier to bend and flare. This alloy is approximately 90% copper and 10% nickel, and should not be confused with typical copper tubing found at hardware stores. The copper-nickel is much easier to form (so easy that it does not require a tubing bender - it can be bent and formed with just your hands). This type of copper-nickel alloy brake tubing has been used since the 1970's on OEM vehicles including Volvo®, Audi®, and Porsche®. Easy-Form doesn't rust or corrode and is DOT approved for use on hydraulic brake systems. |
| Description_MKT | Earl's new hardline tubing is ideal for use on all automotive hardline systems - brake lines, transmission cooler lines, fuel lines, etc. |
| Description_FAB | Kit Includes: 25’ Coil & Tube Nuts |
| Description_FAB | Copper/Nickel Alloy will Never Rust or Corrode |
| Description_FAB | Easy to Bend - Tubing Bender Isn’t Needed |
| Description_FAB | DOT Approved for Hydraulic Brake Systems |
| Description_FAB | Ideal for Use on All Automotive Hardline Applications |
| Description_FAB | Can be Polished to Shiny Copper Finish |
| Description_FAB | Tube Nuts Included: (10) 1/2"-20 |
| Brand | Earl's |
| Category | Hardware and Service Supplies |
| Diameter | 5/16 in. |
| Emission Code | 5 |
| Finish | Natural |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Brake Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Power Steering Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 5 out of 5 Rating |
| Hose Family | Hardline Easy Form |
| Length | 25 ft. |
| Material | Copper/Nickel |
| Max Working PSI | 2100 PSI |
| part type | Tubing |
| Product Type | Hardline |
| Sub Category | Tubing |
| Tube Nuts Included | Yes |
| Tube Wall Style | Single Wall |
| Tube Wall Thickness | .028" |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Category | Hardware and Service Supplies |
| Diameter | 5/16 in. |
| Emission Code | 5 |
| Finish | Natural |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Brake Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Power Steering Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 5 out of 5 Rating |
| Hose Family | Hardline Easy Form |
| Length | 25 ft. |
| Material | Copper/Nickel |
| Max Working PSI | 2100 PSI |
| part type | Tubing |
| Product Type | Hardline |
| Sub Category | Tubing |
| Tube Nuts Included | Yes |
| Tube Wall Style | Single Wall |
| Tube Wall Thickness | .028" |
| Warning | California Proposition 65 |


