Earls new premium quality UltraPro oil coolers are ideal for all high performance applications. These aluminum stacked plate style coolers are made using state of the art brazing techniques for a durable and long lasting premium cooler that is highly efficient w/ minimal pressure drop. These coolers are available in 30 sizes for all applications (i.e. engine oil cooler, transmission cooler, power steering cooler, valve spring cooler, differential / gearbox cooler, etc.). Three fan pack style coolers are now also available w/ a premium cooling fan & shroud. These coolers feature -10 AN O-ring female ports and are used with special ORB cooler fittings (-6 AN, -8 AN, -10 AN, or -12 AN) and AN hose ends. Earls will also now stock coolers w/ -16 AN male flares brazed on the cooler for applications that require larger ports for additional oil flow. Black Finish.
Earl's Performance Earl's UltraPro Oil Cooler - Black, 19 Rows, Wide, 16 AN Male Flare Ports 419-16ERL
Specifications:
| Description_INV | OBS 19 ROW -16 AN ULTRAPRO COOLER WIDE B |
| Description_DES | Earl's UltraPro Oil Cooler - Black, 19 Rows, Wide, 16 AN Male Flare Ports |
| Description_EXT | 19 Row Oil Cooler Core Black |
| Description_MKT | Earls new premium quality UltraPro oil coolers are ideal for all high performance applications. These aluminum stacked plate style coolers are made using state of the art brazing techniques for a durable and long lasting premium cooler that is highly efficient w/ minimal pressure drop. These coolers are available in 30 sizes for all applications (i.e. engine oil cooler, transmission cooler, power steering cooler, valve spring cooler, differential / gearbox cooler, etc.). Three fan pack style coolers are now also available w/ a premium cooling fan & shroud. These coolers feature -10 AN O-ring female ports and are used with special ORB cooler fittings (-6 AN, -8 AN, -10 AN, or -12 AN) and AN hose ends. Earls will also now stock coolers w/ -16 AN male flares brazed on the cooler for applications that require larger ports for additional oil flow. Black Finish. |
| Description_FAB | Premium Quality High Performance Stacked Plate Style Aluminum Oil Coolers |
| Description_FAB | Made Using State of the Art Brazing Technology |
| Description_FAB | Highly Efficient Design w/ Minimal Pressure Drop |
| Description_FAB | Extremely Durable Lightweight Aluminum Construction w/Black Finish |
| Description_FAB | (3) Width Options – Narrow 8.25”, Wide 12.99”, and Extra Wide 15.94” Overall Width |
| Description_FAB | (10) Height Options - w/ 7 to 60 Rows (2.09” to 18.31” Tall) |
| Description_FAB | (3) Fan Pack Style Coolers Include the Oil Cooler, Spal® Cooling Fan(s) & Shroud |
| Description_FAB | Port Sizes: 10 AN Female Ports (Uses Existing Earls Adapter Fittings) or 16 AN Male Ports |
| Description_FAB | (10) Select Sizes w/ 16 AN Male Ports Will Be Stocked (no longer special order) |
| Description_FAB | Optional Mounting Brackets – Sold Separately |
| Description_INV | OBS 19 ROW -16 AN ULTRAPRO COOLER WIDE B |
| Description_DES | Earl's UltraPro Oil Cooler - Black, 19 Rows, Wide, 16 AN Male Flare Ports |
| Description_EXT | 19 Row Oil Cooler Core Black |
| Description_MKT | Earls new premium quality UltraPro oil coolers are ideal for all high performance applications. These aluminum stacked plate style coolers are made using state of the art brazing techniques for a durable and long lasting premium cooler that is highly efficient w/ minimal pressure drop. These coolers are available in 30 sizes for all applications (i.e. engine oil cooler, transmission cooler, power steering cooler, valve spring cooler, differential / gearbox cooler, etc.). Three fan pack style coolers are now also available w/ a premium cooling fan & shroud. These coolers feature -10 AN O-ring female ports and are used with special ORB cooler fittings (-6 AN, -8 AN, -10 AN, or -12 AN) and AN hose ends. Earls will also now stock coolers w/ -16 AN male flares brazed on the cooler for applications that require larger ports for additional oil flow. Black Finish. |
| Description_FAB | Premium Quality High Performance Stacked Plate Style Aluminum Oil Coolers |
| Description_FAB | Made Using State of the Art Brazing Technology |
| Description_FAB | Highly Efficient Design w/ Minimal Pressure Drop |
| Description_FAB | Extremely Durable Lightweight Aluminum Construction w/Black Finish |
| Description_FAB | (3) Width Options – Narrow 8.25”, Wide 12.99”, and Extra Wide 15.94” Overall Width |
| Description_FAB | (10) Height Options - w/ 7 to 60 Rows (2.09” to 18.31” Tall) |
| Description_FAB | (3) Fan Pack Style Coolers Include the Oil Cooler, Spal® Cooling Fan(s) & Shroud |
| Description_FAB | Port Sizes: 10 AN Female Ports (Uses Existing Earls Adapter Fittings) or 16 AN Male Ports |
| Description_FAB | (10) Select Sizes w/ 16 AN Male Ports Will Be Stocked (no longer special order) |
| Description_FAB | Optional Mounting Brackets – Sold Separately |
| Application | Engine Oil Cooler |
| Body Width (Overall) | 13.000" |
| Brackets Included | No |
| Brand | Earl's |
| Category | Cooling |
| Construction | Stacked Plate - Brazed |
| Cooler Fittings | Not Required |
| Cooler Fittings Included | Yes |
| Emission Code | 5 |
| Engine HP Range | 220-310 HP |
| Engine Oil BTU Range | 27,000-37,000 |
| 200 | Black |
| Fitting Centers | 9.530" |
| Height | 5.750" |
| Material | Aluminum |
| Mounting Bracket Width | 12.200" |
| Mounting Brackets | 400ERL |
| Port Size | 16 AN MALE |
| Product Line | UltraPro |
| Product Type | Oil Cooler |
| ROWS | 19 Rows |
| Special Offers | Summer Sale |
| Thickness | 2.000" |
| Volume | .40 Quarts |
| Weight | 2.65 Lbs |
| Width | Wide Cooler |
| Width (Less Mounting Ears) | 11.125" |
| Application | Engine Oil Cooler |
| Body Width (Overall) | 13.000" |
| Brackets Included | No |
| Brand | Earl's |
| Category | Cooling |
| Construction | Stacked Plate - Brazed |
| Cooler Fittings | Not Required |
| Cooler Fittings Included | Yes |
| Emission Code | 5 |
| Engine HP Range | 220-310 HP |
| Engine Oil BTU Range | 27,000-37,000 |
| 200 | Black |
| Fitting Centers | 9.530" |
| Height | 5.750" |
| Material | Aluminum |
| Mounting Bracket Width | 12.200" |
| Mounting Brackets | 400ERL |
| Port Size | 16 AN MALE |
| Product Line | UltraPro |
| Product Type | Oil Cooler |
| ROWS | 19 Rows |
| Special Offers | Summer Sale |
| Thickness | 2.000" |
| Volume | .40 Quarts |
| Weight | 2.65 Lbs |
| Width | Wide Cooler |
| Width (Less Mounting Ears) | 11.125" |


