*item may differ from images
Earl's Premium Racing Hose. High Quality Synthetic Rubber Hose Reinforced By a Full Coverage Interior Braided Fabric Sheath, Withstands 250 Max PSI, Easy to Cut and Assemble. Accepts Super Stock™ Hose Ends Only.
Earl's Performance Earl's Super Stock™ Hose 792004ERL
Specifications:
| Description_INV | OBS 20 FT, -4 SUPER-STOCK HOSE, BLUE |
| Description_DES | Earl's Super Stock™ Hose |
| Description_EXT | CLEARANCE ITEM / ALL SALES FINAL - Earls Super Stock™ 20 ft. Hose (Blue) - Size 4, ID .25, OD .46875 |
| Description_MKT | Earl's Premium Racing Hose. High Quality Synthetic Rubber Hose Reinforced By a Full Coverage Interior Braided Fabric Sheath, Withstands 250 Max PSI, Easy to Cut and Assemble. Accepts Super Stock™ Hose Ends Only. |
| Description_FAB | Suitable For Fuel/Oil/Water |
| Description_INV | OBS 20 FT, -4 SUPER-STOCK HOSE, BLUE |
| Description_DES | Earl's Super Stock™ Hose |
| Description_EXT | CLEARANCE ITEM / ALL SALES FINAL - Earls Super Stock™ 20 ft. Hose (Blue) - Size 4, ID .25, OD .46875 |
| Description_MKT | Earl's Premium Racing Hose. High Quality Synthetic Rubber Hose Reinforced By a Full Coverage Interior Braided Fabric Sheath, Withstands 250 Max PSI, Easy to Cut and Assemble. Accepts Super Stock™ Hose Ends Only. |
| Description_FAB | Suitable For Fuel/Oil/Water |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Super Stock |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 1 out of 5 Rating |
| Hose Family | Super Stock |
| Hose Length | 20 Feet |
| Hose Outer Material | BLUE RUBBER |
| Hose Size | 4 AN |
| Inside Diameter | .25" |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Maximum Continuous Length | 50 Feet |
| Min. Bend Radius | 2.5" |
| Outside Diameter | .47" |
| Product Type | Hose |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40⁰ F to 250⁰ F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Super Stock |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 1 out of 5 Rating |
| Hose Family | Super Stock |
| Hose Length | 20 Feet |
| Hose Outer Material | BLUE RUBBER |
| Hose Size | 4 AN |
| Inside Diameter | .25" |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Maximum Continuous Length | 50 Feet |
| Min. Bend Radius | 2.5" |
| Outside Diameter | .47" |
| Product Type | Hose |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40⁰ F to 250⁰ F |
| Warning | California Proposition 65 |