*item may differ from images
Our factory assembled hoses are made from the same SPEED-FLEX stainless steel braid protected hose of extruded PTFE that is the world standard of the racing industry for flexible brake, clutch and instrument hoses. Hoses are assembled with Earl''s SPEED-FLEX crimp or swaged permanently installed hose ends. Each hose is pressure tested to 4,000 psi.
Earl's Performance Earl's Speed-Flex Hyperfirm® Pre-Made Hose 63011722ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Brake Fluid |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | E85 |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Brake Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Power Steering Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 1 out of 5 Rating |
| Hose End #1 | 3 AN FEMALE |
| Hose End #2 | 3 AN FEMALE 90 DEG |
| Hose End Finish | Electroless Nickel Plated |
| Hose End Material | Steel |
| Hose Outer Material | Stainless Steel |
| Hose Size | 3 AN |
| Inside Diameter | .120"-.143" |
| Length | 22 In. |
| Max Working PSI | 2000 PSI |
| Min. Bend Radius | 1.5" |
| Outside Diameter | .214"-.258" |
| Product Type | Hose Assembly |
| PTFE Wall Thickness | .040" |
| Submersible in Fuel | Yes |
| Temperature Range | -65⁰ to 450⁰ F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Brake Fluid |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | E85 |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Brake Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Power Steering Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 1 out of 5 Rating |
| Hose End #1 | 3 AN FEMALE |
| Hose End #2 | 3 AN FEMALE 90 DEG |
| Hose End Finish | Electroless Nickel Plated |
| Hose End Material | Steel |
| Hose Outer Material | Stainless Steel |
| Hose Size | 3 AN |
| Inside Diameter | .120"-.143" |
| Length | 22 In. |
| Max Working PSI | 2000 PSI |
| Min. Bend Radius | 1.5" |
| Outside Diameter | .214"-.258" |
| Product Type | Hose Assembly |
| PTFE Wall Thickness | .040" |
| Submersible in Fuel | Yes |
| Temperature Range | -65⁰ to 450⁰ F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | OBS -3 St./90 Deg. 22 Hose |
| Description_ASC | We have independent test lab reports on file showing that prototype assemblies exceeded D.O.T. recommendations in all categories. The only continuing test program however, is a 4000 P.S.I. hydrostatic pressure test of every hose assembly that we make. We do not claim that any individual hose assembly is certifiable to D.O.T. standards, and we therefore must advise you that they are sold for off-road applications only. We make no claim of usability or suitability for highway or road use. PTFE brake hoses must be installed by an experienced professional mechanic. After installation each hose must be clean and free flowing. There must be no possibility that the installed hose assemblies can be stretched, crimped, or kinked under any conditions of wheel travel and steering angle. As with any hose installation, periodic inspection of hose condition is essential. |
| Description_DES | Earl's Speed-Flex Hyperfirm® Pre-Made Hose |
| Description_EXT | Speed-Flex Line 3 AN Female Swivel Straight To 3 Female Swivel 90 Hose Size 3 Length 22. |
| Description_MKT | Our factory assembled hoses are made from the same SPEED-FLEX stainless steel braid protected hose of extruded PTFE that is the world standard of the racing industry for flexible brake, clutch and instrument hoses. Hoses are assembled with Earl''s SPEED-FLEX crimp or swaged permanently installed hose ends. Each hose is pressure tested to 4,000 psi. |
| Description_FAB | Extruded PTFE |
| Description_FAB | Standard Of Racing Industry |
| Description_FAB | Firmer Brake Feel |
| Description_FAB | For Flexible Brake & Clutch Hoses |
| Description_FAB | For Instrument Hoses |
| Description_FAB | Pressure Tested To 4000 PSI |
| Description_INV | OBS -3 St./90 Deg. 22 Hose |
| Description_ASC | We have independent test lab reports on file showing that prototype assemblies exceeded D.O.T. recommendations in all categories. The only continuing test program however, is a 4000 P.S.I. hydrostatic pressure test of every hose assembly that we make. We do not claim that any individual hose assembly is certifiable to D.O.T. standards, and we therefore must advise you that they are sold for off-road applications only. We make no claim of usability or suitability for highway or road use. PTFE brake hoses must be installed by an experienced professional mechanic. After installation each hose must be clean and free flowing. There must be no possibility that the installed hose assemblies can be stretched, crimped, or kinked under any conditions of wheel travel and steering angle. As with any hose installation, periodic inspection of hose condition is essential. |
| Description_DES | Earl's Speed-Flex Hyperfirm® Pre-Made Hose |
| Description_EXT | Speed-Flex Line 3 AN Female Swivel Straight To 3 Female Swivel 90 Hose Size 3 Length 22. |
| Description_MKT | Our factory assembled hoses are made from the same SPEED-FLEX stainless steel braid protected hose of extruded PTFE that is the world standard of the racing industry for flexible brake, clutch and instrument hoses. Hoses are assembled with Earl''s SPEED-FLEX crimp or swaged permanently installed hose ends. Each hose is pressure tested to 4,000 psi. |
| Description_FAB | Extruded PTFE |
| Description_FAB | Standard Of Racing Industry |
| Description_FAB | Firmer Brake Feel |
| Description_FAB | For Flexible Brake & Clutch Hoses |
| Description_FAB | For Instrument Hoses |
| Description_FAB | Pressure Tested To 4000 PSI |