Pro Lite 350 hose has been specifically designed to use EARL'S Swivel Seal, Auto-Fit and Auto Crimp Hose ends exclusively. The use of other manufacturers hose ends is not recommended and may compromise the pressure capabilities and durability of the hose. Insist on the brands you trust, EARL'S Pro Lite 350 hose and Swivel Seal, Auto-Fit or Auto Crimp hose ends.
Earl's Performance Earl's Pro-Lite 350 Hose - Size 20 - 6 Ft. Length 350620ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Auto-Crimp |
| Compatible Hose Ends | Mr Gasket Swivel |
| Compatible Hose Ends | Auto-Fit |
| Compatible Hose Ends | Sniper Swivel |
| Compatible Hose Ends | Econ-O-Fit |
| Compatible Hose Ends | Swivel-Seal |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 1 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 2 out of 5 Rating |
| Hose Family | Pro-Lite 350 |
| Hose Length | 6 Feet |
| Hose Outer Material | BLACK NYLON |
| Hose Size | 20 AN |
| Inside Diameter | 1.12" |
| Length | 6 Feet |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Min. Bend Radius | 8.0" |
| Outside Diameter | 1.44" |
| Product Type | Hose |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40° to 350° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Auto-Crimp |
| Compatible Hose Ends | Mr Gasket Swivel |
| Compatible Hose Ends | Auto-Fit |
| Compatible Hose Ends | Sniper Swivel |
| Compatible Hose Ends | Econ-O-Fit |
| Compatible Hose Ends | Swivel-Seal |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 1 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 2 out of 5 Rating |
| Hose Family | Pro-Lite 350 |
| Hose Length | 6 Feet |
| Hose Outer Material | BLACK NYLON |
| Hose Size | 20 AN |
| Inside Diameter | 1.12" |
| Length | 6 Feet |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Min. Bend Radius | 8.0" |
| Outside Diameter | 1.44" |
| Product Type | Hose |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40° to 350° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | OBS 6 Ft -20 Pro-Lite 350 Hose CHECK 350 |
| Description_DES | Earl's Pro-Lite 350 Hose - Size 20 - 6 Ft. Length |
| Description_EXT | Lightweight Tough Nylon Covered High Pressure Hose. Easy to Cut and Assemble. Accepts Swivel-Seal, Auto-Crimp & Auto-Fit Hose Ends. |
| Description_MKT | Constructed in the USA, the Pro Lite 350 hose has a tough, abrasion resistant Nylon sheathing, bonded to the textile inner braid embedded in the synthetic rubber liner. This gives the hose incredible flexibility while maintaining the ability to withstand high vacuum and hot oil temperatures. |
| Description_MKT | Pro Lite 350 hose has been specifically designed to use EARL'S Swivel Seal, Auto-Fit and Auto Crimp Hose ends exclusively. The use of other manufacturers hose ends is not recommended and may compromise the pressure capabilities and durability of the hose. Insist on the brands you trust, EARL'S Pro Lite 350 hose and Swivel Seal, Auto-Fit or Auto Crimp hose ends. |
| Description_FAB | Constructed In USA |
| Description_FAB | Abrasion Resistant Nylon Sheath |
| Description_FAB | Easy to Cut and Work With |
| Description_FAB | Synthetic Rubber Liner |
| Description_FAB | Incredible Flexibility |
| Description_FAB | Half the Weight of Traditional Stainless Braid Hose |
| Description_FAB | Highest Pressure Lightweight Rubber Lined Hose Available |
| Description_FAB | Withstands Hot Oil Temperatures |
| Description_INV | OBS 6 Ft -20 Pro-Lite 350 Hose CHECK 350 |
| Description_DES | Earl's Pro-Lite 350 Hose - Size 20 - 6 Ft. Length |
| Description_EXT | Lightweight Tough Nylon Covered High Pressure Hose. Easy to Cut and Assemble. Accepts Swivel-Seal, Auto-Crimp & Auto-Fit Hose Ends. |
| Description_MKT | Constructed in the USA, the Pro Lite 350 hose has a tough, abrasion resistant Nylon sheathing, bonded to the textile inner braid embedded in the synthetic rubber liner. This gives the hose incredible flexibility while maintaining the ability to withstand high vacuum and hot oil temperatures. |
| Description_MKT | Pro Lite 350 hose has been specifically designed to use EARL'S Swivel Seal, Auto-Fit and Auto Crimp Hose ends exclusively. The use of other manufacturers hose ends is not recommended and may compromise the pressure capabilities and durability of the hose. Insist on the brands you trust, EARL'S Pro Lite 350 hose and Swivel Seal, Auto-Fit or Auto Crimp hose ends. |
| Description_FAB | Constructed In USA |
| Description_FAB | Abrasion Resistant Nylon Sheath |
| Description_FAB | Easy to Cut and Work With |
| Description_FAB | Synthetic Rubber Liner |
| Description_FAB | Incredible Flexibility |
| Description_FAB | Half the Weight of Traditional Stainless Braid Hose |
| Description_FAB | Highest Pressure Lightweight Rubber Lined Hose Available |
| Description_FAB | Withstands Hot Oil Temperatures |



