*item may differ from images
Earl's PERFORM-O-FLEX stainless braid-protected synthetic rubber hose is the premium quality racing hose depended on by the top racing teams of every professional sanctioning body in the world. PERFORM-O-FLEX features an inner liner of synthetic rubber. A partial coverage protective sheath of stainless steel braid is embedded in the liner during manufacturing. The reinforced hose liner is then bonded to a full-coverage outer protective sheath of high tensile stainless steel wire braid. Tougher than this, hose doesn't get. Yet Perform-O-Flex, with its inner liner, remains flexible at temperatures between -40 and +350 degrees F. Racing Greats have depended on PERFORM-O-FLEX hose and SWIVEL-SEAL hose ends since 1972. Perform-O-Flex hose is intended for use with Swivel-Seal, Auto-Fit and Auto-Crimp hose ends only. No other Earl's hose ends are intended for use with Perform-O-Flex hose. The use of other manufacturer's hose ends is not recommended. PSI rating is determined by many factors including hose end in use and assembly method.
Earl's Performance Earl's Perform-O-Flex Hose - Size 24 - 10 Ft. Length 410024ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Auto-Crimp |
| Compatible Hose Ends | Auto-Fit |
| Compatible Hose Ends | Swivel-Seal |
| Compatible Hose Ends | Econ-O-Fit |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 1 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 5 out of 5 Rating |
| Hose Family | Perform-O-Flex |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Outer Material | Stainless Steel |
| Hose Size | 24 AN |
| Inside Diameter | 1.375" |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Min. Bend Radius | 9.0" |
| Outside Diameter | 1.703" |
| Product Type | Hose |
| Special Offers | Summer Sale |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40° to 350° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | Auto-Crimp |
| Compatible Hose Ends | Auto-Fit |
| Compatible Hose Ends | Swivel-Seal |
| Compatible Hose Ends | Econ-O-Fit |
| Emission Code | 5 |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 1 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 2 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 3 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 5 out of 5 Rating |
| Hose Family | Perform-O-Flex |
| Hose Length | 10 Feet |
| Hose Outer Material | Stainless Steel |
| Hose Size | 24 AN |
| Inside Diameter | 1.375" |
| Max Working PSI | 250 PSI |
| Min. Bend Radius | 9.0" |
| Outside Diameter | 1.703" |
| Product Type | Hose |
| Special Offers | Summer Sale |
| Submersible in Fuel | No |
| Temperature Range | -40° to 350° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | OBS 10 Ft. -24 Perform-O-Flex CHECK 400 |
| Description_DES | Earl's Perform-O-Flex Hose - Size 24 - 10 Ft. Length |
| Description_EXT | Earl's Premium Racing Hose. Tough Stainless Steel Wire Braid-Protected Synthetic Rubber Hose. Easy to Cut and Assemble. |
| Description_MKT | Earl's PERFORM-O-FLEX stainless braid-protected synthetic rubber hose is the premium quality racing hose depended on by the top racing teams of every professional sanctioning body in the world. PERFORM-O-FLEX features an inner liner of synthetic rubber. A partial coverage protective sheath of stainless steel braid is embedded in the liner during manufacturing. The reinforced hose liner is then bonded to a full-coverage outer protective sheath of high tensile stainless steel wire braid. Tougher than this, hose doesn't get. Yet Perform-O-Flex, with its inner liner, remains flexible at temperatures between -40 and +350 degrees F. Racing Greats have depended on PERFORM-O-FLEX hose and SWIVEL-SEAL hose ends since 1972. Perform-O-Flex hose is intended for use with Swivel-Seal, Auto-Fit and Auto-Crimp hose ends only. No other Earl's hose ends are intended for use with Perform-O-Flex hose. The use of other manufacturer's hose ends is not recommended. PSI rating is determined by many factors including hose end in use and assembly method. |
| Description_FAB | Clean and Fast Flowing |
| Description_FAB | Full Coverage Outer Braid |
| Description_FAB | High-Temp. Synthetic Rubber |
| Description_FAB | Mechanical Bond Between Layers |
| Description_FAB | Provides Constant Flow |
| Description_FAB | Stainless Steel Inner Braid |
| Description_INV | OBS 10 Ft. -24 Perform-O-Flex CHECK 400 |
| Description_DES | Earl's Perform-O-Flex Hose - Size 24 - 10 Ft. Length |
| Description_EXT | Earl's Premium Racing Hose. Tough Stainless Steel Wire Braid-Protected Synthetic Rubber Hose. Easy to Cut and Assemble. |
| Description_MKT | Earl's PERFORM-O-FLEX stainless braid-protected synthetic rubber hose is the premium quality racing hose depended on by the top racing teams of every professional sanctioning body in the world. PERFORM-O-FLEX features an inner liner of synthetic rubber. A partial coverage protective sheath of stainless steel braid is embedded in the liner during manufacturing. The reinforced hose liner is then bonded to a full-coverage outer protective sheath of high tensile stainless steel wire braid. Tougher than this, hose doesn't get. Yet Perform-O-Flex, with its inner liner, remains flexible at temperatures between -40 and +350 degrees F. Racing Greats have depended on PERFORM-O-FLEX hose and SWIVEL-SEAL hose ends since 1972. Perform-O-Flex hose is intended for use with Swivel-Seal, Auto-Fit and Auto-Crimp hose ends only. No other Earl's hose ends are intended for use with Perform-O-Flex hose. The use of other manufacturer's hose ends is not recommended. PSI rating is determined by many factors including hose end in use and assembly method. |
| Description_FAB | Clean and Fast Flowing |
| Description_FAB | Full Coverage Outer Braid |
| Description_FAB | High-Temp. Synthetic Rubber |
| Description_FAB | Mechanical Bond Between Layers |
| Description_FAB | Provides Constant Flow |
| Description_FAB | Stainless Steel Inner Braid |