*item may differ from images
Earl's Quick Connect Adapter fittings are a slick easy way to use AN plumbing with late model OE fuel rails & fuel lines. Each quick connect uses two reusable metal retainers that won't break or melt. The secondary retaining clip is attached to the fitting on a tether chain.
Earl's Performance Earl's O.E. Fuel Line EFI Quick Connect -6 to 3/8 992066ERL
Specifications:
| Adapter Type | Quick Connect |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Blue |
| Emission Code | 3 |
| Finish | Anodized Blue |
| Hose Size | 6 AN |
| 10 | Aluminum |
| Max Working Pressure | 72 PSI |
| Port Size | 1/8" NPT |
| Product Type | Fuel Line Adapter |
| Special Offers | Summer Sale |
| Tube Size | 3/8" |
| Warning | California Proposition 65 |
| Adapter Type | Quick Connect |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Blue |
| Emission Code | 3 |
| Finish | Anodized Blue |
| Hose Size | 6 AN |
| 10 | Aluminum |
| Max Working Pressure | 72 PSI |
| Port Size | 1/8" NPT |
| Product Type | Fuel Line Adapter |
| Special Offers | Summer Sale |
| Tube Size | 3/8" |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | OBS -6 TO 3/8 QUICK CONNECT WITH 1/8 NPT |
| Description_DES | Earl's O.E. Fuel Line EFI Quick Connect -6 to 3/8 |
| Description_EXT | -6 TO 3/8 QUICK CONNECT WITH 1/8 NPT FEMALE |
| Description_MKT | Earl's Quick Connect Adapter fittings are a slick easy way to use AN plumbing with late model OE fuel rails & fuel lines. Each quick connect uses two reusable metal retainers that won't break or melt. The secondary retaining clip is attached to the fitting on a tether chain. |
| Description_FAB | One hand "click" connection to OE line |
| Description_FAB | Metal internal and external retainer provides a reliable & reusable fuel connection that cannot snap loose or melt like some plastic retainers |
| Description_FAB | O-ring material developed specifically for the same application on factory vehicles to tolerate today's fuel additives and E85 |
| Description_FAB | Tether chain keeps secondary retainer clip attached to the adapter so it is always handy (installed retainer can also be safety wired to adapter for additional safety) |
| Description_FAB | Fits Most Vehicles w/ 3/8" Fuel Rail - SAE Standard Connection |
| Description_FAB | Includes 1/8" NPT Port - Ideal for Adding Fuel for Wet Nitrous Systems |
| Description_INV | OBS -6 TO 3/8 QUICK CONNECT WITH 1/8 NPT |
| Description_DES | Earl's O.E. Fuel Line EFI Quick Connect -6 to 3/8 |
| Description_EXT | -6 TO 3/8 QUICK CONNECT WITH 1/8 NPT FEMALE |
| Description_MKT | Earl's Quick Connect Adapter fittings are a slick easy way to use AN plumbing with late model OE fuel rails & fuel lines. Each quick connect uses two reusable metal retainers that won't break or melt. The secondary retaining clip is attached to the fitting on a tether chain. |
| Description_FAB | One hand "click" connection to OE line |
| Description_FAB | Metal internal and external retainer provides a reliable & reusable fuel connection that cannot snap loose or melt like some plastic retainers |
| Description_FAB | O-ring material developed specifically for the same application on factory vehicles to tolerate today's fuel additives and E85 |
| Description_FAB | Tether chain keeps secondary retainer clip attached to the adapter so it is always handy (installed retainer can also be safety wired to adapter for additional safety) |
| Description_FAB | Fits Most Vehicles w/ 3/8" Fuel Rail - SAE Standard Connection |
| Description_FAB | Includes 1/8" NPT Port - Ideal for Adding Fuel for Wet Nitrous Systems |