Earl's new billet in-line fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. The body is black class 2 brite dip anodized and the end caps are class 2 clear anodized for corrosion resistance and a clean, modern look. Earl's billet fuel filters are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings. Replacement elements are available.
Earl's Performance Earl's Billet Fuel Filter 230626ERL
Specifications:
| Description_INV | BILLET FF, 100 GPH, 100 MIC, -6AN |
| Description_DES | Earl's Billet Fuel Filter |
| Description_EXT | 100 GPH Billet Aluminum Fuel Filer - 100 Micron - 6 AN O-Ring Female Inlet & Outlet, Black Body w/ Clear Anodized Ends |
| Description_MKT | Earl's new billet in-line fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. The body is black class 2 brite dip anodized and the end caps are class 2 clear anodized for corrosion resistance and a clean, modern look. Earl's billet fuel filters are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings. Replacement elements are available. |
| Description_FAB | 3.5" Long x 1.5" Diameter |
| Description_INV | BILLET FF, 100 GPH, 100 MIC, -6AN |
| Description_DES | Earl's Billet Fuel Filter |
| Description_EXT | 100 GPH Billet Aluminum Fuel Filer - 100 Micron - 6 AN O-Ring Female Inlet & Outlet, Black Body w/ Clear Anodized Ends |
| Description_MKT | Earl's new billet in-line fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. The body is black class 2 brite dip anodized and the end caps are class 2 clear anodized for corrosion resistance and a clean, modern look. Earl's billet fuel filters are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings. Replacement elements are available. |
| Description_FAB | 3.5" Long x 1.5" Diameter |
| Body Diameter | 1.5" |
| Body Length | 3.500 Inch |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black and Silver |
| Diameter | 1.5 inch |
| Element Material | Stainless Steel Woven Mesh |
| Emission Code | 5 |
| Filter Type | Pre Filter |
| Finish | Black |
| Fuel Type | Gasoline / Diesel / E85 |
| GPH | 100 |
| Inlet / Outlet Size | 9/16-18 Female O-Ring (AN 6) |
| Inlet Size | 6 AN O-Ring |
| Length | 3.5 inch |
| Material | Aluminum |
| Max PSI | 100 |
| Micron | 100 Micron |
| Outlet Size | 6 AN O-Ring |
| part type | Fuel Filter |
| Product Type | Fuel Filter |
| Replacement Element P/N | 230609ERL |
| Sub Category | Filters |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Body Diameter | 1.5" |
| Body Length | 3.500 Inch |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black and Silver |
| Diameter | 1.5 inch |
| Element Material | Stainless Steel Woven Mesh |
| Emission Code | 5 |
| Filter Type | Pre Filter |
| Finish | Black |
| Fuel Type | Gasoline / Diesel / E85 |
| GPH | 100 |
| Inlet / Outlet Size | 9/16-18 Female O-Ring (AN 6) |
| Inlet Size | 6 AN O-Ring |
| Length | 3.5 inch |
| Material | Aluminum |
| Max PSI | 100 |
| Micron | 100 Micron |
| Outlet Size | 6 AN O-Ring |
| part type | Fuel Filter |
| Product Type | Fuel Filter |
| Replacement Element P/N | 230609ERL |
| Sub Category | Filters |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |


