*item may differ from images
Earl's Billet Fill Cap kits allow you to put a fill cap or inspection plug anywhere it is needed. Kit #166019ERL utilizes a steel weld bung. All kits feature an easy to grip screw on cap with O-ring seal and a 1.38" diameter opening.
Earl's Performance Earl's Billet Fill Cap 166019ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| Height | 1.22" |
| Product Type | Accessory |
| Thread | 1-1/2"-12 |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| Height | 1.22" |
| Product Type | Accessory |
| Thread | 1-1/2"-12 |
| Description_INV | OBS BILLET FILLET CAP KIT W/STEEL WELD B |
| Description_DES | Earl's Billet Fill Cap |
| Description_EXT | Steel Weld Bung |
| Description_MKT | Looking for an alternative to your stock fuel cell cap or maybe you need a fill cap for that custom oil tank or valve cover you are building? Well, look no further! Earl's has created a full line of Billet Fuel Cell Caps and Billet Fill Caps. Earl's caps are CNC machined from 6061-T6 billet aluminum and they feature a bright black anodize for great looks and corrosion protection. Each cap features a laser etched Earl's logo so you know it is quality product. |
| Description_MKT | Earl's Billet Fill Cap kits allow you to put a fill cap or inspection plug anywhere it is needed. Kit #166019ERL utilizes a steel weld bung. All kits feature an easy to grip screw on cap with O-ring seal and a 1.38" diameter opening. |
| Description_FAB | Kit allows for installation of a fill cap or inspection plug anywhere needed |
| Description_FAB | Steel weld bung |
| Description_FAB | Easy to grip screw on cap with o-ring |
| Description_FAB | 1.950" Outside Diameter of Weld Bung |
| Description_FAB | 1.400" Inside Diameter of Weld Bung |
| Description_FAB | 1.810" Diameter at Step of Weld Bung |
| Description_FAB | 0.675" Overall Height of Weld Bung |
| Description_FAB | 0.570" Heigth at Step of Weld Bung |
| Description_FAB | Thread 1-1/2"-12 |
| Description_INV | OBS BILLET FILLET CAP KIT W/STEEL WELD B |
| Description_DES | Earl's Billet Fill Cap |
| Description_EXT | Steel Weld Bung |
| Description_MKT | Looking for an alternative to your stock fuel cell cap or maybe you need a fill cap for that custom oil tank or valve cover you are building? Well, look no further! Earl's has created a full line of Billet Fuel Cell Caps and Billet Fill Caps. Earl's caps are CNC machined from 6061-T6 billet aluminum and they feature a bright black anodize for great looks and corrosion protection. Each cap features a laser etched Earl's logo so you know it is quality product. |
| Description_MKT | Earl's Billet Fill Cap kits allow you to put a fill cap or inspection plug anywhere it is needed. Kit #166019ERL utilizes a steel weld bung. All kits feature an easy to grip screw on cap with O-ring seal and a 1.38" diameter opening. |
| Description_FAB | Kit allows for installation of a fill cap or inspection plug anywhere needed |
| Description_FAB | Steel weld bung |
| Description_FAB | Easy to grip screw on cap with o-ring |
| Description_FAB | 1.950" Outside Diameter of Weld Bung |
| Description_FAB | 1.400" Inside Diameter of Weld Bung |
| Description_FAB | 1.810" Diameter at Step of Weld Bung |
| Description_FAB | 0.675" Overall Height of Weld Bung |
| Description_FAB | 0.570" Heigth at Step of Weld Bung |
| Description_FAB | Thread 1-1/2"-12 |