Special Extra Long -16 AN Male to 1-5/16"-12 (AN16) O-Ring Port - Overall Length is 5.25" Long.
Earl's Performance Earl's -16 to 1-5/16" - 12 (AN16) O-Ring Port - Extra Long Version 8M0032578ERL
Specifications:
| Adapter AN Size ( A ) | 16 AN MALE |
| Adapter Port Size ( B ) | 1-5/16-12 (AN 16) |
| Adapter Type | AN Port Adapter |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Finish | Anodized Black |
| Length | 5.25" |
| Material | 2024 Aluminum |
| Product Type | AN Port Adapter |
| Special Offers | Summer Sale |
| Adapter AN Size ( A ) | 16 AN MALE |
| Adapter Port Size ( B ) | 1-5/16-12 (AN 16) |
| Adapter Type | AN Port Adapter |
| Brand | Earl's |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| 17 | Black |
| Emission Code | 5 |
| Finish | Anodized Black |
| Length | 5.25" |
| Material | 2024 Aluminum |
| Product Type | AN Port Adapter |
| Special Offers | Summer Sale |
| Description_INV | OBS MERC -16 TO -16 O-RING EXT ADAPTER |
| Description_DES | Earl's -16 to 1-5/16" - 12 (AN16) O-Ring Port - Extra Long Version |
| Description_EXT | Special Extra Long -16 AN Male to 1-5/16"-12 (AN16) O-Ring Port - Overall Length is 5.25" Long. |
| Description_MKT | Replacement part for Mercury Marine, but also works in many other universal applications. |
| Description_FAB | Replacement Part for Mercury Marine |
| Description_FAB | Available for Any Plumbing Situation And Many Custom Applications. |
| Description_INV | OBS MERC -16 TO -16 O-RING EXT ADAPTER |
| Description_DES | Earl's -16 to 1-5/16" - 12 (AN16) O-Ring Port - Extra Long Version |
| Description_EXT | Special Extra Long -16 AN Male to 1-5/16"-12 (AN16) O-Ring Port - Overall Length is 5.25" Long. |
| Description_MKT | Replacement part for Mercury Marine, but also works in many other universal applications. |
| Description_FAB | Replacement Part for Mercury Marine |
| Description_FAB | Available for Any Plumbing Situation And Many Custom Applications. |



