*item may differ from images
Modern day high performance vehicles require a plumbing system designed to withstand today's fuids, harsh environments, brutal vibration, flow requirements & extreme pressures. UltraPro from Earl's was engineered as a system to exceed the rigorous demands of even the most extreme forms of racing. Don't settle for good enough. Go UltraPro!
Earl's Performance -12 Double-Helix Ribbed PTFE Hose, Stainless Steel Braided, 500 PSI, 6FT 690612ERL
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Carbon Lined | Yes |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | UltraPro - Twist On |
| Compatible Hose Ends | UltraPro - Crimp On |
| Crimping Die | 22MM - D10022BERL |
| Emission Code | 5 |
| Final Crimp O.D. Range | .982"-.986" |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | E85 |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 3 out of 5 Rating |
| Hose Family | UltraPro |
| Hose Length | 6 Feet |
| Hose Outer Material | Stainless Steel Braided |
| Hose Size | 12 AN |
| Inside Diameter | .646" |
| Max Vacuum | 28 in Hg |
| Max Working PSI | 500 PSI |
| Min. Bend Radius | 2.5" |
| Outside Diameter | .886" |
| Product Type | UltraPro Stainless Steel Braided |
| Special Offers | Summer Sale |
| Submersible in Fuel | Yes |
| Temperature Range | -67° F to 400° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Earl's |
| Carbon Lined | Yes |
| Category | Plumbing AN Fittings and Hose |
| Compatible Hose Ends | UltraPro - Twist On |
| Compatible Hose Ends | UltraPro - Crimp On |
| Crimping Die | 22MM - D10022BERL |
| Emission Code | 5 |
| Final Crimp O.D. Range | .982"-.986" |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | E85 |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type Rating - Automatic Transmission Fluid | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Bio-Fuels | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Coolant | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Diesel | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - E85 | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Methanol/Alcohol | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Oil | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Pump Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Race Gas | 5 out of 5 Rating |
| Fluid Type Rating - Vacuum | 3 out of 5 Rating |
| Hose Family | UltraPro |
| Hose Length | 6 Feet |
| Hose Outer Material | Stainless Steel Braided |
| Hose Size | 12 AN |
| Inside Diameter | .646" |
| Max Vacuum | 28 in Hg |
| Max Working PSI | 500 PSI |
| Min. Bend Radius | 2.5" |
| Outside Diameter | .886" |
| Product Type | UltraPro Stainless Steel Braided |
| Special Offers | Summer Sale |
| Submersible in Fuel | Yes |
| Temperature Range | -67° F to 400° F |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | OBS 6 FT. -12 ULTRAPRO STAINLESS STEEL B |
| Description_ASC | Note: All UltraPro Hose Ends must be crimped using the Earl's D105M1101ERL Crimping Machine and D10022BERL Crimp Die. All UltraPro hose assemblies must be pressure tested prior to use. |
| Description_DES | Earl's UltraPro Series Hose - Size 12 - 6 Ft |
| Description_EXT | -12 Double-Helix Ribbed PTFE Hose, Stainless Steel Braided, 500 PSI, 6FT |
| Description_MKT | Modern day high performance vehicles require a plumbing system designed to withstand today's fuids, harsh environments, brutal vibration, flow requirements & extreme pressures. UltraPro from Earl's was engineered as a system to exceed the rigorous demands of even the most extreme forms of racing. Don't settle for good enough. Go UltraPro! |
| Description_FAB | PTFE inner liner impervious to all known fuels, oils and coolants used in automotive applications |
| Description_FAB | Designed to withstand harsh environments, brutal vibrations, high flow requirements and extreme pressures |
| Description_FAB | Double-helix ribbed inner hose liner offers extreme flexibility and full flow making tough plumbing jobs a snap with less hard connections! |
| Description_FAB | Liner is reinforced with an outside glass-fiber wrap for additional strength and integrity! |
| Description_FAB | PTFE inner liner is carbon infused for static dissipation |
| Description_FAB | PTFE inner liner has ultra low coefficient of friction to promote maximum flow |
| Description_FAB | Assembled with an olive that threads onto the double-helix ribbed inner liner of the hose for positive engagement and retention of the hose-ends |
| Description_FAB | Available in popular -6, -8, -10, -12, -16, and -20 sizes in both woven polyester braid and stainless steel braid |
| Description_FAB | UltraPro Polyester Braid hose is up to 67% lighter than traditional rubber hose with stainless steel braid |
| Description_FAB | UltraPro Stainless Steel Braid is up to 37% lighter than traditional rubber hose with stainless steel braid |
| Description_INV | OBS 6 FT. -12 ULTRAPRO STAINLESS STEEL B |
| Description_ASC | Note: All UltraPro Hose Ends must be crimped using the Earl's D105M1101ERL Crimping Machine and D10022BERL Crimp Die. All UltraPro hose assemblies must be pressure tested prior to use. |
| Description_DES | Earl's UltraPro Series Hose - Size 12 - 6 Ft |
| Description_EXT | -12 Double-Helix Ribbed PTFE Hose, Stainless Steel Braided, 500 PSI, 6FT |
| Description_MKT | Modern day high performance vehicles require a plumbing system designed to withstand today's fuids, harsh environments, brutal vibration, flow requirements & extreme pressures. UltraPro from Earl's was engineered as a system to exceed the rigorous demands of even the most extreme forms of racing. Don't settle for good enough. Go UltraPro! |
| Description_FAB | PTFE inner liner impervious to all known fuels, oils and coolants used in automotive applications |
| Description_FAB | Designed to withstand harsh environments, brutal vibrations, high flow requirements and extreme pressures |
| Description_FAB | Double-helix ribbed inner hose liner offers extreme flexibility and full flow making tough plumbing jobs a snap with less hard connections! |
| Description_FAB | Liner is reinforced with an outside glass-fiber wrap for additional strength and integrity! |
| Description_FAB | PTFE inner liner is carbon infused for static dissipation |
| Description_FAB | PTFE inner liner has ultra low coefficient of friction to promote maximum flow |
| Description_FAB | Assembled with an olive that threads onto the double-helix ribbed inner liner of the hose for positive engagement and retention of the hose-ends |
| Description_FAB | Available in popular -6, -8, -10, -12, -16, and -20 sizes in both woven polyester braid and stainless steel braid |
| Description_FAB | UltraPro Polyester Braid hose is up to 67% lighter than traditional rubber hose with stainless steel braid |
| Description_FAB | UltraPro Stainless Steel Braid is up to 37% lighter than traditional rubber hose with stainless steel braid |