*item may differ from images
Eagle Billet 4340 steel crankshafts feature .125" fillet radiuses for superior strength so chamfered / narrowed bearings required, nitrided surface and micropolished.
Eagle Specialty Prod 3F2037995893 Billet 4340 Steel Crank - HONDA F20C, 3.799" Stroke.
Specifications:
| Description_ASC | Use with 5.893" rods and pistons with 1.067" pin height. |
| Description_ASC | Use with 1.067" pin height pistons. |
| Description_ASC | Crankshaft must be balanced to match your specific Rods and pistons. |
| Description_DEF | Engine Crankshaft |
| Description_DES | 4340 BILLET CRANK HONDA F20C |
| Description_EXT | Billet 4340 Steel Crank - HONDA F20C, 3.799" Stroke. |
| Description_INV | ESP 4340 Billet Crank |
| Description_MKT | Eagle Billet 4340 steel crankshafts feature .125" fillet radiuses for superior strength so chamfered / narrowed bearings required, nitrided surface and micropolished. |
| Description_SHO | 4340 Billet Crank |