*item may differ from images
Eagle knife-edged Billet 4340 steel cranks feature knife-edged counterweights to dramatically reduce rotating weight, .125" fillet radiuses for superior strength so chamfered / narrowed bearings required, nitrided surface and micropolished. Intended for the most demanding applications.
Eagle Specialty Prod 34B137015659 Billet 4340 Steel Crank - MITSUBISHI 4B11, 3.701" Stroke.
Specifications:
| Description_ASC | Use with 5.659" rods and pistons with 1.165" pin height. |
| Description_ASC | Use with 1.165" pin height pistons. |
| Description_ASC | Crankshaft must be balanced to match your specific Rods and pistons. |
| Description_DEF | Engine Crankshaft |
| Description_DES | 4340 BILLET CRANK MITSUBISHI 4B11T |
| Description_EXT | Billet 4340 Steel Crank - MITSUBISHI 4B11, 3.701" Stroke. |
| Description_INV | ESP 4340 Billet Crank |
| Description_MKT | Eagle knife-edged Billet 4340 steel cranks feature knife-edged counterweights to dramatically reduce rotating weight, .125" fillet radiuses for superior strength so chamfered / narrowed bearings required, nitrided surface and micropolished. Intended for the most demanding applications. |
| Description_SHO | 4340 Billet Crank |