White Hot;2 5/8" Short sweep oil pressure gauge, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments White Hot 2 5/8" Oil Pressure Gauge Short Sweep WH281SLF
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| Product Type | Gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| Product Type | Gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | WHT HOT 2 5/8IN OIL PRS 100psi ELEC |
| Description_DES | White Hot 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | White Hot 2 5/8" Oil Pressure Gauge Short Sweep |
| Description_MKT | White Hot;2 5/8" Short sweep oil pressure gauge, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | WHT HOT 2 5/8IN OIL PRS 100psi ELEC |
| Description_DES | White Hot 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | White Hot 2 5/8" Oil Pressure Gauge Short Sweep |
| Description_MKT | White Hot;2 5/8" Short sweep oil pressure gauge, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |



