White Hot;2 5/8" Short sweep fuel level gauge, 75-10 ohm, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments White Hot 2 5/8" Fuel Gauge Short Sweep, 75-10 ohm WH211SLF
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| part type | Fuel Level Gauge |
| Product Type | Gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| Gauge Diameter | 2 5/8" |
| part type | Fuel Level Gauge |
| Product Type | Gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Weight | 1 |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | WHITE HOT 2 5/8IN FUEL 75-10ohm |
| Description_DES | White Hot 2 5/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | White Hot 2 5/8" Fuel Gauge Short Sweep, 75-10 ohm |
| Description_MKT | White Hot;2 5/8" Short sweep fuel level gauge, 75-10 ohm, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Short sweep fuel level gauge |
| Description_FAB | 75 ohms empty,10 ohms full |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Flat glass lens |
| Description_SHO | Fuel Gauge |
| Description_INV | WHITE HOT 2 5/8IN FUEL 75-10ohm |
| Description_DES | White Hot 2 5/8" Fuel Gauge |
| Description_EXT | White Hot 2 5/8" Fuel Gauge Short Sweep, 75-10 ohm |
| Description_MKT | White Hot;2 5/8" Short sweep fuel level gauge, 75-10 ohm, with standard stainless steel bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Short sweep fuel level gauge |
| Description_FAB | 75 ohms empty,10 ohms full |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Flat glass lens |



