*item may differ from images
Turn Signal and High Beam lights are available as an upgrade option. Choose between our Halo™ lighting or face-mounted lights. Please see “Related Products” below to learn more about each option and to add one of the two options for turn signal and high beam lighting to your order. No turn signal or high beam lights are included with this set unless one of the two below options is added to your order.
Classic Instruments Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens VS52WSLF
Specifications:
| Description_SHO | Gauge Set |
| Description_INV | VELOCITY WHITE SPEEDO / QUAD-GM |
| Description_DES | VELOCITY WHITE SPEEDO / QUAD-GM |
| Description_EXT | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Description_MKT | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Description_MKT | *Please change fuel ohm range if you are using a factory fuel sender. (Ex. Ford pre-1986: 75-10, GM 1964 or earlier: 0-30, GM 1965-1998: 0-90) |
| Description_MKT | Turn Signal and High Beam lights are available as an upgrade option. Choose between our Halo™ lighting or face-mounted lights. Please see “Related Products” below to learn more about each option and to add one of the two options for turn signal and high beam lighting to your order. No turn signal or high beam lights are included with this set unless one of the two below options is added to your order. |
| Description_FAB | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Description_SHO | Gauge Set |
| Description_INV | VELOCITY WHITE SPEEDO / QUAD-GM |
| Description_DES | VELOCITY WHITE SPEEDO / QUAD-GM |
| Description_EXT | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Description_MKT | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Description_MKT | *Please change fuel ohm range if you are using a factory fuel sender. (Ex. Ford pre-1986: 75-10, GM 1964 or earlier: 0-30, GM 1965-1998: 0-90) |
| Description_MKT | Turn Signal and High Beam lights are available as an upgrade option. Choose between our Halo™ lighting or face-mounted lights. Please see “Related Products” below to learn more about each option and to add one of the two options for turn signal and high beam lighting to your order. No turn signal or high beam lights are included with this set unless one of the two below options is added to your order. |
| Description_FAB | Velocity White Series 4 5/8" Speedo & Quad with Stainless Bezel Flat Glass Lens |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | White |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Finish | White |
| 4774 | 2 |
| Grade Type | Perfomance |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Heavy Duty |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Universal Fit Set |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | No |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | White |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Finish | White |
| 4774 | 2 |
| Grade Type | Perfomance |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Heavy Duty |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Universal Fit Set |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | No |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |




