*item may differ from images
Velocity White 2 5/8" Full sweep Exhaust Gas Temp. gauge,;with standard matte-White low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Velocity White 2 5/8" Exhaust Gas Temp. Gauge VS398WBLF
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Exhaust Gas Temperature (EGT) Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Exhaust Gas Temperature (EGT) Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Exhaust Temp Gauge |
| Description_INV | VELOCITY WHITE 2 5/8IN PYROMETER FS |
| Description_DES | Velocity White 2 5/8" Exhaust Gas Temp. Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Velocity White 2 5/8" Full sweep Exhaust Gas Temp. gauge,;with standard matte-White low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | .5 - 4.5VDC analog datalogging output |
| Description_FAB | Push button calibration |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | A singleconnection wire harness |
| Description_FAB | Rugged air core movement for durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Configurable LED lighting, with choice of Warm White or Cool White lights |
| Description_FAB | Thermocouple amplifier included |
| Description_FAB | Completely electric |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Type K thermocouple, with 3/16" diamter probe, 1/8" compression fitting and bung, and 10ft. stainles steel braided wire, included |
| Description_FAB | Microprocessor technology for precision |
| Description_SHO | Exhaust Temp Gauge |
| Description_INV | VELOCITY WHITE 2 5/8IN PYROMETER FS |
| Description_DES | Velocity White 2 5/8" Exhaust Gas Temp. Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Velocity White 2 5/8" Full sweep Exhaust Gas Temp. gauge,;with standard matte-White low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | .5 - 4.5VDC analog datalogging output |
| Description_FAB | Push button calibration |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | A singleconnection wire harness |
| Description_FAB | Rugged air core movement for durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Configurable LED lighting, with choice of Warm White or Cool White lights |
| Description_FAB | Thermocouple amplifier included |
| Description_FAB | Completely electric |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Type K thermocouple, with 3/16" diamter probe, 1/8" compression fitting and bung, and 10ft. stainles steel braided wire, included |
| Description_FAB | Microprocessor technology for precision |





