V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temperature Gauge with Stainless High Step Bezel Curved Lens Glass
Classic Instruments V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temp V8RS28SHC
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Temperature Gauge |
| Description_INV | V8 RED STEELIE 2IN OIL TEMPERATURE |
| Description_DES | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temp |
| Description_EXT | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temp |
| Description_MKT | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temperature Gauge with Stainless High Step Bezel Curved Lens Glass |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Custom stainless steel temperature sending unit included, with micro-magnet for mounting flexibility |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temperature Gauge with Stainless High Step Bezel Curved Lens Glass |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_SHO | Temperature Gauge |
| Description_INV | V8 RED STEELIE 2IN OIL TEMPERATURE |
| Description_DES | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temp |
| Description_EXT | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temp |
| Description_MKT | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temperature Gauge with Stainless High Step Bezel Curved Lens Glass |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Custom stainless steel temperature sending unit included, with micro-magnet for mounting flexibility |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | V8 Red Steelie 2 1/8" Oil Temperature Gauge with Stainless High Step Bezel Curved Lens Glass |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |



