*item may differ from images
V8 Red Steelie 2 1/8" Full sweep Boost/Vacuum gauge, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments V8 Red Steelie 2 1/8" Boost/Vac Gauge V8RS141SHC
Specifications:
| Description_SHO | Vac Gauge |
| Description_INV | V8 RED STEELIE 2IN BOOST/VAC ELECT |
| Description_DES | V8 Red Steelie 2 1/8" Boost/Vac Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | V8 Red Steelie 2 1/8" Full sweep Boost/Vacuum gauge, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 1/8" size |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_SHO | Vac Gauge |
| Description_INV | V8 RED STEELIE 2IN BOOST/VAC ELECT |
| Description_DES | V8 Red Steelie 2 1/8" Boost/Vac Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | V8 Red Steelie 2 1/8" Full sweep Boost/Vacuum gauge, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 1/8" size |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Boost Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Boost Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |





