We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders!
Classic Instruments Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts AX201YBLF
Specifications:
| Description_SHO | Body |
| Application | Universal |
| Description_INV | AU CR YL 2 5/8IN SHRT SWEEP 6 GA SET-GM |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_DES | AutoCross Yellow Six Gauge Set 201 |
| 1274 | Yes |
| Description_EXT | Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Category | Body |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Color | Black |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| 1807 | Analog |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Emission Code | 6 |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Finish | Black & Yellow |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| 3390 | Premium |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| 3390 | Standard |
| Description_FAB | Set includes all necessary sending units. |
| 3390 | Specialty |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, fuel gauge |
| 3390 | Heavy Duty |
| Description_FAB | 3 3/8" speedometer |
| Grade Type | Perfomance |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, oil pressure gauge |
| 1814 | Yes |
| Description_FAB | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black low step bezels and flat glass lenses. |
| 30 | Yes |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, temperature gauge |
| part type | Gauge Set |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, volt gauge |
| Product Type | Performance Gauges |
| Description_FAB | 3 3/8" tachometer |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_SHO | Body |
| Tachometer | Yes |
| Description_INV | AU CR YL 2 5/8IN SHRT SWEEP 6 GA SET-GM |
| 3145 | Universal |
| Description_DES | AutoCross Yellow Six Gauge Set 201 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_EXT | Speedometer, Tachometer & short-sweep 2 5/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Description_MKT | We Innovate. We are the first and only manufacturer to combine all-electrical instrumentation and micro-chip technology with the finest quality, accuracy, and vintage styling available at any price. Our unique concepts and trend-setting designs have kept us ahead of the industry for over 37 years. |
| Description_MKT | We're Quality Oriented. Each part is designed and assembled to our exacting top of the line specifications and tolerances. Component testing at each stage of the assembly process assures the accuracy and reliability our products are famous for. If we can't build it better than anyone else, then we won't build it. |
| Description_MKT | We're Design Sensitive. With new and original designs to meet the unique needs of the automotive enthusiast, our continuing research and development assures our customers of always having the finest in design, quality, technology, and good looks available to the hot rod customer. |
| Description_MKT | We're Customer Responsive, If you have purchased our products, you have also purchased the very finest in customer service. Complete step-by-step, easy to follow instructions plus helpful technical assistance is as close as your telephone or computer ... direct from our shop. |
| Description_MKT | Quality, Service and Value are not new to us. They have been our primary objectives for over 45 years. Even with most of our design work now being done with computers, we still put in all the time, effort, and love essential to designing a long-lasting, high quality product. |
| Description_MKT | We Build it Better - or we don't build it. Each and every one of our gauges is designed, assembled and calibrated with pride and quality right here in Boyne City, Michigan. Our proudly "Made in the USA" products are designed and built for street rods by street rodders! |
| Description_FAB | Set includes all necessary sending units. |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, fuel gauge |
| Description_FAB | 3 3/8" speedometer |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, oil pressure gauge |
| Description_FAB | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black low step bezels and flat glass lenses. |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, temperature gauge |
| Description_FAB | 2 5/8" short-sweep, volt gauge |
| Description_FAB | 3 3/8" tachometer |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | Black |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Finish | Black & Yellow |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Specialty |
| 3390 | Heavy Duty |
| Grade Type | Perfomance |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Performance Gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | Yes |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |



