Speedometer, Tachometer & full-sweep 2 1/8" Fuel, Oil, Temp, Volts
Classic Instruments Speedometer, Tachometer & full-sweep 2 1/8" Fuel, Oil, Temp, Volts AX101YBLF
Specifications:
| Description_SHO | Body |
| Application | Universal |
| Description_INV | AU CR YLW 2IN FULL SWEEP 6 GAUGE SET-GM |
| Brand | Classic Instruments |
| Description_DES | AutoCross Yellow Six Gauge Set 101 |
| 1274 | Yes |
| Description_EXT | Speedometer, Tachometer & full-sweep 2 1/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Category | Body |
| Description_MKT | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black performance bezels and flat glass lenses. |
| Color | Black |
| Description_MKT | Turn Signal and High Beam lights are available as an upgrade option. Choose between our Halo™ lighting or face-mounted lights. Please see “Related Products” below to learn more about each option and to add one of the two options for turn signal and high beam lighting to your order. No turn signal or high beam lights are included with this set unless one of the two below options is added to your order. |
| 1807 | Analog |
| Description_MKT | 3 3/8" speedometer |
| Emission Code | 6 |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, volt gauge |
| Finish | Black & Yellow |
| Description_MKT | 3 3/8" tachometer |
| 3390 | Premium |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, oil pressure gauge |
| 3390 | Heavy Duty |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, temperature gauge |
| Grade Type | Perfomance |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, fuel gauge |
| 3390 | Standard |
| Description_MKT | Please select curved lens when choosing a Radial bezel and select appropriate fuel ohm range if using a factory fuel sender (Ex. Ford pre-1986: 75-10 ohm, GM1964 or earlier: 0-30 ohm, GM 1965-1998: 0-90 ohm) |
| 3390 | Specialty |
| Description_MKT | Set includes all necessary sending units. |
| 1814 | Yes |
| Description_FAB | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black performance bezels and flat glass lenses. |
| 30 | Yes |
| Description_SHO | Body |
| part type | Gauge Set |
| Description_INV | AU CR YLW 2IN FULL SWEEP 6 GAUGE SET-GM |
| Product Type | Performance Gauges |
| Description_DES | AutoCross Yellow Six Gauge Set 101 |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Description_EXT | Speedometer, Tachometer & full-sweep 2 1/8" Fuel, Oil, Temp, Volts |
| Tachometer | Yes |
| Description_MKT | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black performance bezels and flat glass lenses. |
| 3145 | Universal |
| Description_MKT | Turn Signal and High Beam lights are available as an upgrade option. Choose between our Halo™ lighting or face-mounted lights. Please see “Related Products” below to learn more about each option and to add one of the two options for turn signal and high beam lighting to your order. No turn signal or high beam lights are included with this set unless one of the two below options is added to your order. |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_MKT | 3 3/8" speedometer |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, volt gauge |
| Description_MKT | 3 3/8" tachometer |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, oil pressure gauge |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, temperature gauge |
| Description_MKT | 2 1/8" full-sweep, fuel gauge |
| Description_MKT | Please select curved lens when choosing a Radial bezel and select appropriate fuel ohm range if using a factory fuel sender (Ex. Ford pre-1986: 75-10 ohm, GM1964 or earlier: 0-30 ohm, GM 1965-1998: 0-90 ohm) |
| Description_MKT | Set includes all necessary sending units. |
| Description_FAB | AutoCross Yellow six gauge set, with standard matte-black performance bezels and flat glass lenses. |
| Application | Universal |
| Brand | Classic Instruments |
| 1274 | Yes |
| Category | Body |
| Color | Black |
| 1807 | Analog |
| Emission Code | 6 |
| Finish | Black & Yellow |
| 3390 | Premium |
| 3390 | Heavy Duty |
| Grade Type | Perfomance |
| 3390 | Standard |
| 3390 | Specialty |
| 1814 | Yes |
| 30 | Yes |
| part type | Gauge Set |
| Product Type | Performance Gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Tachometer | Yes |
| 3145 | Universal |
| Warning | California Proposition 65 |


