SG Series 2 1/8" Volt Gauge with Stainless Low Step Bezel Flat Glass Lens
Classic Instruments SG Series 2 1/8" Volt SG30SLF
Specifications:
| Description_SHO | Voltmeter Gauge |
| Description_INV | SG SERIES 2IN VOLT |
| Description_DES | SG Series 2 1/8" Volt |
| Description_EXT | SG Series 2 1/8" Volt |
| Description_MKT | SG Series 2 1/8" Volt Gauge with Stainless Low Step Bezel Flat Glass Lens |
| Description_FAB | Easy to read 2 1/8" size |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_SHO | Voltmeter Gauge |
| Description_INV | SG SERIES 2IN VOLT |
| Description_DES | SG Series 2 1/8" Volt |
| Description_EXT | SG Series 2 1/8" Volt |
| Description_MKT | SG Series 2 1/8" Volt Gauge with Stainless Low Step Bezel Flat Glass Lens |
| Description_FAB | Easy to read 2 1/8" size |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Voltmeter Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Voltmeter Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |



