*item may differ from images
Velocity White 2 5/8" Short sweep oil temperature gauge, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available lens and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Performance style bezel Matte Black, Short Sweep VS228WBPF
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Oil Temp Gauge |
| Description_INV | VELOCITY WHITE 2 5/8IN OIL TEMP |
| Description_DES | Velocity White 2 5/8" Oil Temperature Gauge |
| Description_EXT | Performance style bezel Matte Black, Short Sweep |
| Description_MKT | Velocity White 2 5/8" Short sweep oil temperature gauge, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available lens and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_SHO | Oil Temp Gauge |
| Description_INV | VELOCITY WHITE 2 5/8IN OIL TEMP |
| Description_DES | Velocity White 2 5/8" Oil Temperature Gauge |
| Description_EXT | Performance style bezel Matte Black, Short Sweep |
| Description_MKT | Velocity White 2 5/8" Short sweep oil temperature gauge, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available lens and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |





