*item may differ from images
Velocity Black 2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Performance style bezel Matte Black, Full Sweep VS318BBPF
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 6 |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 6 |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | VELOC BLK 2 5/8IN AIR PRE 150psi ELE |
| Description_DES | Velocity Black 2 5/8" Air Pressure Gauge |
| Description_EXT | Performance style bezel Matte Black, Full Sweep |
| Description_MKT | Velocity Black 2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Velocity Black 2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with matte-black performance bezel and flat glass lens |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size- Push-button calibration |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | VELOC BLK 2 5/8IN AIR PRE 150psi ELE |
| Description_DES | Velocity Black 2 5/8" Air Pressure Gauge |
| Description_EXT | Performance style bezel Matte Black, Full Sweep |
| Description_MKT | Velocity Black 2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with matte-black performance bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Velocity Black 2 5/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with matte-black performance bezel and flat glass lens |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size- Push-button calibration |





