Nostalgia VT;2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Nostalgia VT 2 5/8" Oil Pressure Gauge NT381SLC
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Pressure Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | NOSTAL 2 5/8IN OIL PRES 100psi ELEC |
| Description_DES | Nostalgia VT 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Nostalgia VT;2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_SHO | Oil Pressure Gauge |
| Description_INV | NOSTAL 2 5/8IN OIL PRES 100psi ELEC |
| Description_DES | Nostalgia VT 2 5/8" Oil Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Nostalgia VT;2 5/8" Full sweep Oil Pressure gauge, 100psi, with standard stainless steel;low step bezel and curved;glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |


