Nostalgia VT 2 1/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Nostalgia VT 2 1/8" Air Pressure Gauge NT118SHC
Specifications:
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 6 |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 6 |
| part type | Air Pressure Gauge |
| Product Type | individual gauge |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | NOSTALGIA 2IN AIR PR 150psi ELECTRIC |
| Description_DES | Nostalgia VT 2 1/8" Air Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Nostalgia VT 2 1/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Nostalgia VT 2 1/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless high step bezel and curved glass lens |
| Description_FAB | Rugged air core motor combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_SHO | Pressure Gauge |
| Description_INV | NOSTALGIA 2IN AIR PR 150psi ELECTRIC |
| Description_DES | Nostalgia VT 2 1/8" Air Pressure Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Nostalgia VT 2 1/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless high step bezel and curved glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Small 2 ⅛" hole size |
| Description_FAB | Nostalgia VT 2 1/8" Full sweep Air Pressure gauge, 150psi, with standard stainless high step bezel and curved glass lens |
| Description_FAB | Rugged air core motor combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Analog .5 – 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Pressure transducer included |
| Description_FAB | Push-button calibration |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |


