Hot Rod 2 5/8" Full sweep Oil Temperature gauge with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus.
Classic Instruments Hot Rod 2 5/8" Oil Temperature Gauge HR328SLF
Specifications:
| Description_SHO | Oil Temp Gauge |
| Description_INV | HOT ROD 2 5/8IN OIL TEMP |
| Description_DES | Hot Rod 2 5/8" Oil Temperature Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Hot Rod 2 5/8" Full sweep Oil Temperature gauge with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Description_SHO | Oil Temp Gauge |
| Description_INV | HOT ROD 2 5/8IN OIL TEMP |
| Description_DES | Hot Rod 2 5/8" Oil Temperature Gauge |
| Description_EXT | Full Sweep |
| Description_MKT | Hot Rod 2 5/8" Full sweep Oil Temperature gauge with standard stainless low step bezel and flat glass lens. See available bezel, lens, and pointer upgrades in the appropriate drop-down menus. |
| Description_FAB | Analog .5 - 4.5VDC output for data logging systems |
| Description_FAB | Integrated red warning light, illuminates entire gauge red when activated |
| Description_FAB | Temperature sending unit included |
| Description_FAB | Installation hardware included |
| Description_FAB | Warning light output for additional warning indicator lights |
| Description_FAB | Easy to read 2 5/8" size |
| Description_FAB | Full sweep provides increased accuracy |
| Description_FAB | Rugged air core movement combined with microprocessor technology for precision and durability |
| Description_FAB | Pushbutton calibration |
| Description_FAB | LED lighting, choose between Warm White or Cool White |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |
| Brand | Classic Instruments |
| Category | Body |
| Emission Code | 6 |
| part type | Engine Oil Temperature Gauge |
| Product Type | performance gauges |
| Sub Category | Instrument Panel |
| Warning | California Proposition 65 |


